Kličko chce být starostou Kyjeva. Hudeček mu radil, jak na to
11. 4. 2014 – 18:06 | Zpravodajství | Ondřej Neufus
Vitalij Kličko se dnes sešel v Kyjevě s primátorem Tomášem Hudečkem. Kličko mimo jiné řekl, že bude radši starostou hlavního města Ukrajiny, než jejím prezidentem. Také prohlásil, že by se rád inspiroval Prahou a pochválil změny v české metropoli.
Jako starosta Kyjeva toho mohu více změnit než jako prezident, řekl dnes po setkání s pražským primátorem Tomášem Hudečkem ukrajinský politik a bývalý boxer Vitalij Kličko, který je hlavním favoritem květnové volby nového starosty ukrajinské metropole. V případě, že uspěje, chtěl by se Prahou inspirovat v mnoha oblastech, například i v tom, jak přilákat do Kyjeva větší množství turistů, kteří by pomohli naplnit městskou kasu a tím i vylepšit životy místních obyvatel.
"Česká republika je mi velmi blízká, strávil jsem jako dítě pět let v Československu," uvedl na dotaz ČTK Kličko. Českou metropoli prý navštěvuje každý rok a pokaždé vidí velké množství pozitivních změn, ke kterým ve městě dochází. "Je důležité využít vaší zkušenosti, inspirovat se," dodal.
Rodina Kličkových žila v 80. letech v severočeské Mimoni. Vitalijův otec byl totiž vojenským pilotem a byl v rámci sovětské vojenské okupace převelen do Československa.
Ještě donedávna se o šéfovi ukrajinské strany UDAR mluvilo jako o hlavním kandidátovi na ukrajinského prezidenta, nakonec se ale rozhodl do tohoto klání nenastoupit. "Proč? Protože všechny změny a reformy v zemi vycházejí z metropole a já chci dělat změny," odpověděl Vitalij Kličko na dotaz, proč je lepší být starostou než prezidentem.
Jak uvedl pražský primátor, s možným budoucím starostou Kyjeva hovořili o nadcházejících volbách a problémech, které vidí ve správě Kyjeva i celkově Ukrajiny. Hudeček ho informoval i o dnešním ranním setkání se současným vedením metropole a navázání spolupráce. "Pokud by volby vyhrál a chtěl by ve spolupráci pokračovat až do té fáze partnerských měst mezi Prahou a Kyjevem, my jsme tomu otevřeni," řekl Hudeček.
Klička rovněž pozval do Prahy s tím, že je na něm, zda se cesta uskuteční ještě před hlasováním či po něm. Pozvání pak zaznělo i z Kličkovy strany. "Pozval jsem pražského primátora do Kyjeva a řekl jsem mu, že jako bývalý průvodce mu mohu udělat soukromou prohlídku města," dodal ukrajinský politik.