Ministerstvo podnikne kroky, aby akutní případy nemocnice přijímaly ihned

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Ministerstvo zdravotnictví reagovalo na stížnosti pražských záchranářů, kteří upozornili na problém s příjmem pacientů v akutním stavu do nemocnic. Bězně se totiž stává, že záchranná služba vozí pacienta v ohrožení života od nemocnice k nemocnici i desítky minut. Ministerstvo dnes vzkázalo, že z incidentu, který se stal ve středu, vyvodí důsledky, aby se situace již neopakovala.

Záchranka

Záchranka,zdroj: Mediafax

Ministerstvo zdravotnictví svolá ředitele pražských nemocnic, chce zlepšit komunikaci a koordinaci zdravotnických zařízení při příjmu akutních pacientů. Stane se tak na základě středeční události, kdy ženu s otravou postupně odmítlo v hlavním městě sedm nemocnic. Náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Josef Vymazal dnes novinářům řekl, že z incidentu vyvodí důsledky.

Vymazal slíbil "konkrétní kroky k tomu, aby se tato situace už nikdy neopakovala". Sejde se proto se šéfem pražské záchranky Zdeňkem Schwarzem a bude chtít znát i vyjádření nemocnic, které pacientku s otravou odmítly. Nejspíš podle něho šlo o komunikační selhání. "Pravděpodobně bychom mohli zlepšit koordinaci mezi nemocnicemi," dodal Vymazal. Problém podle něho není v nedostatku akutních lůžek.

Ženu otrávenou léky a alkoholem, kterou ve středu z Palmovky v Praze 8 vezla pražská záchranná služba, se po odmítnutí v sedmi nemocnicích podařilo umístit až 83 minut od tísňového volání. Přijala ji metabolická jednotka v nemocnici pod Petřínem.

Podle mluvčí pražské záchranky Jiřiny Ernestové problém s umístěním pacientů do nemocnice, včetně lidí ohrožených na životě, mají kvůli špatnému zákonu dispečerky záchranné služby každý den. Předání do péče se tak zbytečně prodlužuje o desítky minut, dodala Ernestová.

Podle ředitele pražské záchranky Zdeňka Schwarze dokud nebude ve vyhlášce jasně uvedeno, že akutní poskytovatel lůžkové péče musí pacienta od záchranné služby převzít, budou se podobné situace opakovat.

Problém s umísťováním pacientů do nemocnic mají záchranáři z Prahy i některých dalších větších měst v České republice už roky.

Tagy: nemocnice sanitka Ministerstvo zdravotnictví

Zdroje: ČTK