Kvůli ukrajinskému dluhu za ruský plyn panikařit nemusíme, uklidňuje se unie

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 11. 4. 2014 19:34) - Aktuality autor: Ondřej Neufus

Podle EU není důvod k panice, přesto že Rusko varuje, že může přerušit dodávky plynu do Evropy. Důvodem jsou 2,2 miliardy dolarů, které dluží Ukrajina ruskému Gazpromu. Moskva hrozí utáhnutím kohoutů celé Evropě. Právě kvůli strachu, že by Rusko vedle plynu omezilo i dodávky ropy zvedlo ceny této suroviny.

Plynovod, ilustrační fotografie

Plynovod, ilustrační fotografie,zdroj: Profimedia.cz

Podle eurokomisaře pro energetiku Günthera Oettingera není důvod panikařit kvůli ukrajinskému dluhu za ruský plyn, který by podle Moskvy mohl ohrozit dodávky plynu do Evropy.

Oettinger dnes prohlásil, že pracuje na plánu, jak Ukrajině pomoci se splátkami, napsala agentura Reuters. Ruský prezident Vladimir Putin představitelům evropských zemí zaslal dopis s varováním, že by mohl zastavit dodávky plynu na Ukrajinu, pokud Kyjev včas neuhradí své závazky. Putin dosud podle Kremlu odpověď z Evropy nedostal.

"Jsme v úzkém kontaktu s Ukrajinou a její plynárenskou společností, abychom zajistili, že Ukrajina bude schopná platit a že dluh, který plynárenská společnost má vůči (ruskému) Gazpromu, nebude dále růst," řekl Oettinger. Dodal, že v pondělí se kvůli tomu chystá sejít s ukrajinskými ministry zahraničí a energetiky.

"Připravuji řešení, které je součástí balíku finanční pomoci, kterou Mezinárodní měnový fond, Evropská unie a Světová banka poskytuje Ukrajině," řekl eurokomisař. Ze zmíněného balíku bude podle Oettingera možné platby za plyn hradit. Dodávky plynu do Evropy tak prý nejsou ohroženy. "Není žádný důvod k panice," řekl.

Putin podle svého mluvčího Dmitrije Peskova doposud nedostal na svůj dopis žádnou odpověď. Kreml dnes při té příležitosti upozornil, že ukrajinský dluh za plyn neustále roste, neboť Kyjev není schopen dostát svým závazkům.

Ruský vývozce plynu Gazprom tento týden uvedl, že dluh Ukrajiny za dodávky plynu se vyšplhal na 2,2 miliardy dolarů (43,8 miliardy Kč). Podnik nedávno zvýšil ceny plynu pro Ukrajinu o 81 procent na 485,50 dolaru za 1000 metrů krychlových. USA spolu s dalšími západními zeměmi označily prudké navýšení ceny za formu nátlaku a vydírání. Peskov řekl, že nechápe, proč USA ruské rozhodnutí zdražit plyn pro Ukrajinu zpochybňují.

EU kvůli ukrajinské energetické bezpečnosti připravuje zpětné dodávky plynu. Německá energetická skupina RWE dnes oznámila, že o možných dodávkách plynu na Ukrajinu jedná s ukrajinským Naftogasem. Na ceně a harmonogramu se strany zatím nedomluvily, v případě dohody by ale prý dodávky mohly začít v řádu několika dní.

Podle nejmenovaného zdroje agentury Reuters se ruský vývoz plynu na Ukrajinu od začátku tohoto měsíce snižuje. K důvodům se ale odmítl vyjádřit a Gazprom věc nechtěl komentovat. Vývoz plynu na Ukrajinu kolísal již dříve v průběhu roku. Za sníženou poptávkou podle analytiků může být teplejší počasí.

Ukrajinskou energetickou závislost na Rusku by podle agentury AP mohl pomoci snížit krok americko-japonské společnosti Westinghouse, která prodloužila dohodu o dodávkách paliva pro ukrajinské jaderné reaktory do roku 2020. Kontrakt z roku 2008 byl podle dnešního sdělení firmy prodloužen s ukrajinskou společností Energoatom, která řídí čtyři ukrajinské jaderné elektrárny. Ukrajina získává většinu jaderného paliva z Ruska. Dodávky paliva od Westinghouse budou podle dohody činit až 25 procent s možností "poskytovat víc v případě potřeby".

Ceny ropy rostou

Světové ceny ropy dnes zamířily vzhůru kvůli příznivým údajům o ekonomice Spojených států. K jejich růstu přispívají rovněž obavy z výpadků dodávek této strategické suroviny z Ruska.

Severomořská ropa Brent zdražila téměř o čtvrt dolaru na 107,70 dolaru za barel. Cena americké lehké ropy WTI se zvýšila o 75 centů na 104,15 dolaru za barel, napsala agentura Reuters.

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek pohrozil, že zastaví dodávky zemního plynu na Ukrajinu, pokud Kyjev včas neuhradí své závazky. Varoval, že se může snížit i objem plynu dodávaného do Evropy.

Poptávku po ropě podpořila rovněž zpráva o dubnovém nárůstu spotřebitelské důvěry v USA na devítiměsíční maximum. "Údaje o spotřebitelské důvěře signalizují silnou poptávku po benzinu," uvedl analytik Phil Flynn ze společnosti Price Futures Group. Spojené státy jsou největším spotřebitelem ropy na světě.

Tagy: Rusko plyn Ukrajina Evropská unie Gazprom Putin

Zdroje: ČTK