Dnes je úterý 24. května 2022., Svátek má Jana
Počasí dnes 24°C Bouřky

Klaus neprozradil jméno nového amerického velvyslance, i když ho zná

Klaus neprozradil jméno nového amerického velvyslance, i když ho zná
zdroj: tisková zpráva

Prezident USA Barack Obama neformálně představil Václavu Klausovi během pátečního jednání osobně nového amerického velvyslance. Klaus však nechce prozradit velvyslancovo jméno.

Oba prezidenti spolu jednali o rozšíření české mise v Afghánistánu, diskutovali i o dostavbě jaderné elektrárny Temelín a americký prezident představil Klausovi i kandidáta na amerického velvyslance.

„Bylo to ale velmi neformální," řekl Václav Klaus. „Když jsme šli ke schodišti s Obamou, tak mi zničehonic řekl: ´Já vám musím představit nového velvyslance.´ To bylo všechno," řekl Klaus během pátečního brífinku.

Nový americký velvyslanec byl totiž mezi delegací, která spolu s Obamou přiletěla do Prahy.  Klaus však nechtěl říci, kdo to byl. "Protokol říká, že se to nesmí udělat," vysvětlil Klaus. Na jeho jméno si prý musí Česká republika počkat až do chvíle, než bude velvyslanec oficiálně americkou administrativou jmenován.

Nový velvyslanec již podle Klause dokonce požádal o uznání (agrema). O jeho osobě s Obamou ale hovořil prý dlouze již během čtvrtka.

S Obamou hovořil i o Afghánistánu

Kromě postu amerického velvyslance prezidenti České republiky a USA diskutovali o tématech, která byla probírána i během čtvrtečních jednání. "Ty tři dny pro nás byly velmi úspěšné. Dnes jsme hovořili o bilaterálních vztazích, ekonomické spolupráci, spolupráci ve vědě a technice a Afghánistánu," uvedl Klaus a vyjádřil naději na posílení české mise v této zemi.

Dále se prý projednala otázka většího propojení NATO a EU, aby se nerozdvojovaly. „Zdůraznili jsme, že jsme byli zásadně proti ponížení NATO, kvůli nějakým specifickým evropským strukturám, a proti jakýmkoli duplicitám," vysvětil Klaus s tím, že se jednalo i o amerických investicích v ČR a dostavbě Temelína. "Doufejme, že nabídka společnosti Westinghaus bude dostatečně cenově zajímavá," dodal.

www.parlamentnilisty.cz