Kerry v Číně: s Íránem nespolupracujeme

- Aktuality autor: var

Ministr zahraničí USA John Kerry v Pekingu popřel, že by americká vláda v čele s prezidentem Barackem Obamou vyjednávala s Íránem ohledně tolerance tehránského jaderného programu výměnou za vojenskou pomoc v boji proti Islámskému státu.

Americký ministr zahraničí John Kerry

Americký ministr zahraničí John Kerry,zdroj: Profimedia.cz

V jednáních o íránském jaderném programu zůstává stále mnoho rozporů.

Rozhovory o jaderném programu mají podle harmonogramu přinést konečnou dohodu do 24. listopadu. S Íránem vyjednává šestice velmocí, mezi nimi i USA. Mezinárodní agentura pro atomovou energii jim v pátek poskytla svou zprávu, v níž se konstatuje, že Íránci jí stále dluží odpovědi na klíčové otázky, které by pomohly vyloučit pochybnosti o povaze íránských aktivit. Některé země se domnívají, že Íránci usilují o výrobu atomové bomby.

List The Wall Street Journal tento týden napsal, že prezident Barack Obama zaslal dopis íránskému duchovnímu vůdci ajatolláhovi Alímu Chameneímu a naznačil v něm, že USA jsou za dohodu v rozhovorech o jaderném programu připraveny začít koordinovat svůj postup proti IS s Íránem.

Kerry v sobotu prohlásil, že USA tyto záležitosti nespojují. "Neexistuje žádné propojení rozhovorů o jaderném programu s jakýmkoli jiným tématem. Chci, aby to bylo jasné. Jaderné rozhovory jsou samostatnou záležitostí, oddělenou od všeho ostatního. Nikdy se nediskutovalo o možnosti je s čímkoli spojovat," prohlásil Kerry.

Nezpochybnil ale existenci dopisu, který sám o sobě je výjimečným Obamovým krokem vůči Teheránu a který byl tajný.

Tagy: Čína USA Írán zahraniční politika jaderné zbraně Islámský stát

Zdroje: ČTK