Gorbačov: jsme na pokraji nové studené války

- Aktuality autor: var

Poslední diktátor komunistického Sovětského svazu Michail Gorbačov znovu rozdává rozumy. V Berlíně se účastní oslav 25. výročí pádu Berlínské zdi, a při té příležitosti poskytl několik veřejných prohlášení. Podle jednoho z nich je svět znovu na pokraji studené války, a vinen je - pochopitelně - Západ.

Bývalý vůdce Sovětského svazu Michail Gorbačov před Braniborskou bránou, v místech, kde vedla Berlínská zeď.

Bývalý vůdce Sovětského svazu Michail Gorbačov před Braniborskou bránou, v místech, kde vedla Berlínská zeď.,zdroj: Profimedia.cz

Podle Gorbačova mezinárodní napětí způsobil Západ, když se "snažil od roku 1989 získat výhody na úkor Ruska."

Podle Gorbačova porušil Západ, a především Spojené státy, své sliby z roku 1989, prohlásil se za vítěze studené války a pokusil se těžit z ruské slabosti. Jako příklad uvedl někdejší sovětský prezident východní rozšíření NATO, rozpad Jugoslávie, neuskutečněný plán na vybudování prvků americké protiraketové obrany ve střední Evropě a války v Iráku, v Libyi a v Sýrii.

"Události posledních měsíců jsou důsledkem krátkozraké politiky a ignorování zájmů partnerů," řekl Gorbačov s poukazem na krizi na Ukrajině. Už před cestou do Německa bývalý sovětský prezident uvedl, že ukrajinská krize je vhodnou "záminkou" pro Spojené státy, aby kritizovaly Rusko, a podpořil politiku ruského prezidenta Vladimira Putina.

 

Tagy: Rusko Německo Sovětský svaz komunismus Berlín totalita studená válka

Zdroje: ČTK,Vlastní