Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Aktualizováno: Katedrálu Notre-Dame pobořil požár, před úplnou zkázou ji zachránili hasiči

Aktualizováno: Katedrálu Notre-Dame pobořil požár, před úplnou zkázou ji zachránili hasiči
Hořící Notre Dame | zdroj: Profimedia

Francii šokoval požár věhlasné katedrály Notre-Dame. Plameny sežehly kus francouzské historie. Odborníci kontrolují statiku stavby, na místě hlídá stovka hasičů. 

Plameny zachvátily gotický klenot Evropy, pařížskou katedrálu Notre-Dame, v pondělí kolem 18:50. V té době začala hořet vrchní část katedrály. Oheň se rychle šířil a pohltil centrální úzkou věž, která se zhroutila, pak se propadla i střecha. Hořelo také uvnitř jedné z čelních věží. 

Podle mluvčího katedrály Adrého Finota oheň zasáhl celý dřevěný vnitřek památky, patrně bude zcela zničen. Hasiči se snažili zachránit umělecká díla, která se nacházela v zadní části chrámu, historické vitráže shořely.

S ohněm bojovaly čtyři stovky hasičů a osmnáct vodních děl. Podle hasičů bude možné zachránit čelní věže, stejně jako konstrukci katedrály. Hasiči vynesli i trnovou korunu a roucho krále Ludvíka, významné předměty pro věřící katolíky. 

Několik hasičů utrpělo zranění. Prokuratura oznámila, že podle předběžných zjištění vznikl požár neúmyslným zaviněním. 

Historička Camille Pascalová řekla televizi BFMTV, že požár zničil památky "nevyčíslitelné historické hodnoty". "Jsem zděšena," vypověděla o svých pocitech.

"Je to strašná tragédie, byl zničen kus naší historie," poznamenala starostka Paříže Anne Hidalgová.

Francouzský prezident Emmanuel Macron zrušil projev, kterým měl v pondělí večer reagovat na další protesty žlutých vest, a místo požáru navštívil. "Znovu ji postavíme," řekl o katedrále.

Francouzský miliardář Francois-Henri Pinault, ředitel mezinárodní skupiny Kering, slíbil příspěvek 100 milionů eur (2,6 miliardy korun). Též rodina Aurnaltových, která vlastní koncern LVMH vyrábějící luxusní zboží, prý přispěje 200 milionů eur (více jak pět miliard korun).  

Newyorská nezisková organizace French Heritage Society věnující se ochraně francouzských architektonických a kulturních pokladů, spustila v pondělí web s cílem získat peníze na obnovu katedrály. 

zdroj: youtube.com

Katedrála Notre-Dame v Paříži (doslova katedrála Naší Paní, česky označovaná jako katedrála Panny Marie nebo chrám Matky Boží), je jednou z dominant Paříže. Unikátní gotickou památku navštěvuje ročně kolem 14 milionů lidí.

Její stavba byla zahájena v roce 1163 a po 182 letech, roku 1345, dokončena. Patří mezi skvosty celoevropské středověké architektury – zejména pro svůj jedinečný přechod od pozdně románské ke gotické architektuře. Je proslulá rovněž použitím vnějších opěrných oblouků obvodových zdí.

profimedia-0426281239 Šokovaní Pařížané přihlížejí zkáze katedrály | zdroj: Profimedia

Zdroje:
čt24, E15, The Telegraph, Die Welt