Jourová to dostala. Výbory EP jí funkci komisařky přikleply

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 7. 10. 2014 14:45) - Aktuality autor: Lukáš Vincourek

Na půdě Evropského parlamentu dnes končí představování uchazečů o funkce komisařů v budoucí Evropské komisi vedené Jeanem-Claudem Junckerem. Pro českou kandidátku na post eurokomisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnosti pohlaví Věru Jourovou se vyslovily všechny čtyři požadované výbory europarlamentu.

Z Jourové se díky funkci eurokomisařky stane milionářka

Z Jourové se díky funkci eurokomisařky stane milionářka,zdroj: Profimedia.cz

Evropské zákonodárce Jourová přesvědčila během "grilování" minulou středu, když pak následně v neděli dodala písemné odpovědi na celkem dvaatřicet dalších otázek poslanců. Své závěrečné a formální stanovisko by měl europarlament zveřejnit zřejmě až ve čtvrtek.

Už před dnešní odpolední schůzkou bylo jasné, že dva výbory s působením české kandidátky v komisi Jeana-Claudea Junckera nemají problém, jelikož podporu Jourové deklarovaly výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele a právní výbor. Naopak z výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci zaznívala také možnost, že by se kandidátka měla s europoslanci ještě jednou sejít.

Někteří s problémy

Někteří potencionální členové Junckerova kabinetu ale měli před europoslanci značné problémy. Především někdejší slovinská premiérka Alenka Bratušeková, která svůj projev podle většiny absolutně nezvládla. Bratušeková je ze stejné liberární frakce ALDE jako Jourová a měla by mít na starost funkci místopředsedkyně komise pro energetickou unii.

Na značné problémy pak v pondělí narazil Maďar Tibor Navracsics, který se dostal do sporu s evropským kulturním výborem. Uvedl, že kandidát může být unijním komisařem, nesouhlasil ale s tím, aby měl na starost celou šíři navrhovaného portfolia, které zahrnuje vzdělání, kulturu, otázky mládeže a občanství.

O komisi jako celku má plénum europarlamentu hlasovat na konci října tak, aby Junckerova komise mohla od listopadu začít pracovat.

Tagy: Česko Evropská unie evropský parlament ČR Evropská komise eurokomisaři politika EU

Zdroje: ČTK