Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Komentář: Vlčkova 'mírová mise' a české zbraně v rukou IS

Komentář: Vlčkova 'mírová mise' a české zbraně v rukou IS
Člen kurdských milicí, které bojují na severu Iráku proti IS | zdroj: Isifa.com

Teroristé z Islámského státu používají pestrou směs zbraní původem ze zhruba 20 zemí včetně Česka, jak tvrdí Nezávislá organizace Conflict Armament Research (CAR), která zkoumá zbraně používané v ozbrojených konfliktech napříč planetou. Našince to možná, vzhledem k nedávné historické blízkosti Československa a jeho "spřátelených" zemí, nepřekvapí. Podle CAR jde však o moderní střelivo a arzenál pocházející z posledních čtyř let. 

CAR se dostal k namátkovému vzorku celkem osmnácti nábojnic české provenience. Bojovníci radikálního islámského hnutí se k české munici mohli dostat několika způsoby. Jelikož patříme do NATO a se spojenci jsme se v uplynulých letech podíleli hned na několika operacích v oblastech Blízkého východu a okolí, střelivo nebo zbraně mohlo být součástí nově vyzbrojených armád v Iráku nebo třeba Afghánistánu. Tam se munice mohly zmocnit různé skupiny, které dnes přímo či nepřímo kooperují s Islámským státem.

Další možností je nelegální obchod v rámci mezinárodní sítě překupníků, což vzhledem k finančním možnostem IS nemusí být nepravděpodobné. 

Třetí a zřejmě nikoli poslední možnost je možná nejzajímavější, i když pouze v oblasti hypotézy a bujnější fantazie. Představivosti ovšem nahrává příběh, který se odehrál před pěti lety...

Pohádka o tom, jak Kavan vyjednával mír

Jednoho červnového slunného dne v roce 2009 se tehdejší předseda poslanecké sněmovny Miloslav Vlček rozhodl, že vyřeší nekonečný, unavující a tragický blízkovýchodní konflikt. Netroškařil a zvolil k tomu rovnou platformu českého předsednictví EU. Jak by také ne, podle spotů jsme to měli Evropě patřičně "osladit", což měl právě Vlček a jeho elitní ekipa beze zbytku naplnit.

Se svými poradci Janem Kavanem, Vladimírem Laštůvkou a Helenou Opoleckou odletěli na oficiální návštěvu Izraele, kde měli reprezentovat zejména konzistentní stanovisko unie k izraelsko-palestinskému sváru. Možná si říkáte, jak mohli právě tito lidé reprezentovat Brusel a Prahu, nicméně stalo se. Naivní Vlček pochopitelně nic nevyřešil, o reklamu a propagaci jeho mise se ale postaral protřelý mazák 'Kato' Kavan - někdejší ministr zahraničí a hlavně vlivný lobbista zbrojního průmyslu, kterého dnes zná snad celý svět.

Kavan s podržtaškou Laštůvkou a sekretářkou Opleckou se od delegace odtrhli a v jednom místním hotelu se sešli s vrcholnými zástupci palestinského hnutí Hamas, které už tehdy figurovalo na seznamu mezinárodních teroristických organizací.

Kavan později prohlásil, že se on a ostatní setkali pouze s legitimně zvolenými palestinskými zástupci, aby se pro problematickou oblast "pokusili vyjednat větší stabilitu". Co bylo skutečným obsahem jednání, nevíme. Není ale vůbec vyloučené, že Kavan s představiteli Hamasu zrovna o míru nedebatoval. 

Studie CAR z roku 2011 uvádí, že na izraelském a palestinském území v dějištích ozbrojených střetů bylo nalezeno zhruba 1,5 tisíce projektilů nejnovější české výroby. Zajímavé je, že Palestinci dříve disponovali spíše arzenálem a municí vyrobenou v Sovětském svazu či Československu před rokem 1989. Stejná moderní munice se přitom nyní objevuje v rukou radikálních islamistů v Sýrii a Iráku, respektive v tamních konfliktech.

Česko se do boje proti hrozbě IS zapojilo prostřednictvím 500 tun munice předané kurdským milicím, které se snaží s pomocí Spojených států a několika dalších spojeneckých zemí eliminovat Islámský stát. Ironií ovšem je, že Kurdové střílí náboji stejného původu, jakými po nich pálí ozbrojenci z IS. Pravda, tentokrát v bohulibé propagaci českého zbrojního průmyslu v zahraničí nejspíš zrovna Kavan prsty nemá. 

Zdroje:
Vlastní