Jezte více ryb, snížíte tím riziko vzniku depresí, tvrdí studie

MAGAZÍN - Magazín autor: pal

U lidí, kteří jedí více ryb a mořských plodů, je menší riziko vzniku depresí. Vyplývá to z několika mezinárodních studií, kterých se zúčastnilo 150 tisíc lidí a které se zabývaly vztahem mezi pojídáním ryb a depresemi. 

Konzumace ryb podle vědců snižuje riziko vzniku depresí. Ilustrační foto

Konzumace ryb podle vědců snižuje riziko vzniku depresí. Ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

Celkem jde o 26 studií, které se zabývaly vlivem stravy na vznik depresí. Deset z těchto studií bylo prováděno v Evropě, další sedm bylo provedeno v Severní Americe, zbytek v Asii, Oceánii a Jižní Americe.

Při výzkumu v Evropě vědci zjistili, že lidé, kteří konzumují ryby a jiné mořské tvory, měli o sedmnáct procent nižší riziko vzniku deprese, než u těch, kteří ryby buď jedli málo anebo vůbec ne.

„Vyšší spotřeba ryb tak může být prospěšná v prevenci proti vzniku deprese,“ komentovali výsledky výzkumu autoři studie Sedm způsobů, jak se deprese liší mezi muži a ženami.

Navíc, když výzkumníci analyzovali veškerá data, zjistili, že u mužů, kteří jedli ryby, se riziko vzniku deprese snížilo o 20 procent, u žen to bylo o 16 procent. Většina ze studií byla pozorovací a vědci tedy přiznávají, že nebylo možné stanovit konkrétní vztah příčiny a následku mezi spotřebou ryb a vznikem depresí. Proto je podle nich potřeba dalšího výzkumu.

Vědci se však domnívají, že existuje několik mechanismů, díky kterým lze vysvětlit vztah mezi vznikem depresí a spotřebou ryb. Omega 3 mastné kyseliny, které obsahuje rybí maso, mohou určitým způsobem změnit strukturu mozkových buněčných membrán.

Případně by některé další mastné kyseliny, které rybí maso obsahuje, mohou změnit účinek neurotransmiterů dopaminu a serotoninu, což jsou látky, které jsou zodpovědné za vznik depresí.

Příčina malého rizika vzniku deprese u lidí, kteří jedí více ryb, ale může být docela prostá. Tito lidé zkrátka žijí zdravěji a vysoká spotřeba ryb může mít vliv na lepší nutriční stav a to může přispět k nižšímu riziku deprese. 

Tagy: Evropa zahraničí zdraví a životní styl věda a poznání

Zdroje: huffingtonpost.com