Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -1°C Polojasno

Janečkova Pozitivní evoluce: Jaké to bylo v Ústí nad Labem?

Janečkova Pozitivní evoluce: Jaké to bylo v Ústí nad Labem?
Diskuse v Ústí nad Labem | zdroj: pozitivnievoluce.cz

Moderátor Jan Budař zjišťuje, kdo ze zhruba 350 přítomných se dnes nezasmál, kdo se zasmál, a oznamuje, že to, zda se dnes večer lidi zasmějí, záleží hlavně na nich. Představuje hosty Karla Janečka: lékařku, senátorku a zastupitelku města Most Alenu Dernerovou, herečku a modelku Ivu Kubelkovou a podnikatele a předsedu sdružení Podnikáme bez korupce Martina Hausenblase.

Karel Janeček ujišťuje, že vše, co dělá, má racionální základ. Martin Hausenblas líčí, jak se svým synovcem sesbíral na chodníku pět kilo odpadků a dostal za to od neznámé paní kilovou čokoládu. Iva Kubelková vysvětluje, že když pochopila slovo pokora, začala si víc vážit druhých lidí, nabyla jistotu a ztratila strach. Alena Dernerová nabádá, aby se lidi přestali bát a změnili volební systém, jinak se nahoru nedostanou ti slušní. Jan Budař suše baví sál.

Nespokojenost z publika: Všichni mluvíte hezky, ale přijeli jsme sem, abychom dostali konkrétní návod, dneska nemáme koho volit. Karel Janeček přibližuje svůj návrh změny volebního systému, důraz klade na minusový hlas, který by měl každý volič. Nesouhlas ze sálu, debata začíná jiskřit. Martin Hausenblas si nemyslí, že by to bylo s prosazením nového volebního systému „ložené“, ale považuje za důležité, aby se nastartovala debata na tohle téma. Hlas ze sálu: co by z toho politici měli, kdyby změnili současný volební systém? Karel Janeček: přímou volbu prezidenta strany taky nejprve nechtěly, ale nakonec na to přistoupily, protože si to lidi přáli. Ze stejného důvodu budou muset přistoupit i na změnu voleb do sněmovny. Jan Budař dál suše baví sál.

Pan Kříž z publika: Sleduji vaše debaty v krajských městech a slyším, že tenhle národ pořád hledá vůdce. Jde ale o to, aby se nejdřív každý z nás stal vůdcem sebe sama. A nebojme se být naivní, naivní znamená najít inspiraci v nitru. 

Zdroje:
pozitivnievoluce.cz