Dnes je pondělí 12. května 2025., Svátek má Pankrác
Počasí dnes 14°C Polojasno

Jaký vzkaz najdeme v láhvi v roce 2150?

8. 3. 2018 – 20:03 | Magazín | Lukáš Strašík

Jaký vzkaz najdeme v láhvi v roce 2150?
Německý vzkaz v láhvi se našel v Austrálii po 132 letech | zdroj: Profimedia

Před několika dny se objevila zpráva, že jedna australská rodina našla v lednu na pláži vzkaz v láhvi starý 132 let. Představme si, že někdo hodí do moře láhev dnes a že ji někdo najde v roce 2150. Anebo ji už nebude mít kdo najít?

Tonya Illmanová z Perthu našla starou láhev od ginu náhodou letos v lednu na pláži v odlehlé oblasti Západní Austrálie. Zaujala ji nezvyklým tvarem, vzala si ji a doma v ní objevila papírek s tištěným vzkazem, aby nálezce kontaktoval německý konzulát. Později si rodina všimla i vybledlého, ručně připsaného textu s datem 12. června 1886 a jménem lodi Paula.

Co se stalo v roce 1886?

Odborníci následně potvrdili, že se jedná o autentický vzkaz, který byl součástí experimentu německé námořní observatoře ohledně lodních tras. "V německých archivech byl objeven originální deník z lodi Paula a u data byl zápis lodního kapitána, podle nějž byla z paluby lodi shozena do moře láhev. Datum a souřadnice odpovídaly přesně údajům, které byly zapsány ve vzkazu v láhvi," řekl Ross Anderson z oddělení mořské archeologie v Muzeu Západní Austrálie po konzultaci s kolegy z Německa a Nizozemska. Padl tak dosavadní rekord, který podle Guinnessovy knihy činil 108 let - bere-li se v úvahu doba uplynulá mezi posláním vzkazu v láhvi a jeho nalezením.

Co si vlastně máme představit pod datem 12. června 1886? Člověk, který láhev házel do moře, ještě například nemohl navštívit nejkrásnější zámek na světě Neuschwanstein, v New Yorku ještě nebyla zpřístupněna veřejnosti socha Svobody a Eiffelovka se ještě ani nezačala stavět. Německé říši bylo teprve 15 let, u nás byl tou dobou už 38. rokem na trůně "starej Procházka" František Josef I. a dalších 30 let mu ještě zbývalo. Rukopisy královédvorský a zelenohorský byly považovány za pravé, Stevensonův Podivný případ Dr. Jekylla a pana Hydea sotva vyšel, Sigmund Freud si ve Vídni otevřel soukromou praxi a nebyl ještě objeven fluor. Flašku hodili do vody jen měsíc poté, co se začala poprvé prodávat Coca-Cola, a čtvrt roku předtím, než se narodil Jan Masaryk. V té době byl ještě naživu Ferenc Liszt a Ludvíkovi II. Bavorskému zbýval pouhý den života.

Najdou za 132 let svět stejný, jako je dnes?

Přesto lze tvrdit, že rok 1886 formoval do jisté míry i dnešek. V uvedeném roce byly totiž přihlášeny patenty nejen na Coca-Colu, ale i na Maggi, suchý článek nebo děrovačku. V USA vynalezli myčku na nádobí, Karl Benz získal patent na první benzínový automobil, Heinrich Hertz prokázal existenci elektromagnetických vln, v Rakousku otevřela Raiffeisenka první banku a poprvé byl použit sexuologický termín "masochismus".

Předpokládejme, že dnes někdo hodí do moře láhev se vzkazem a někdo ji najde za 132 let. Co vlastně letošní rok přinesl a co ještě přinese? A přinese vůbec něco, co by stálo za zaznamenání? A kdo vzkaz najde? Jisté je jen to, že to nebude nikdo z nás.

profimedia-0365350590 Vzkaz v láhvi nalezený v Austrálii po 132 letech | zdroj: Profimedia

Jak bude vypadat svět v roce 2150? Budou ještě existovat auta? A pokud ano, budou jezdit na benzín? Nebude popíjení Coca-Coly zakázané? Bude ještě vysílat rozhlas? Bude ještě stát zámek Neuschwanstein, socha Svobody a Eiffelovka? A nebude západní pobřeží Austrálie dávno pod vodou? Anebo dokonce celá Austrálie? A bude vůbec na světě někdo, kdo láhev bude moci najít?

Jistotu máme snad jen jednu. Jestli nic jiného nebude, láhev ano. Pokud se samozřejmě neroztříští někde o skaliska nebo si na něm nesmlsne nějaký živočich. Zatímco vajgl a plechovka se rozloží za patnáct let a pet láhev za sto, u skla to trvá tisíce roků - a možná se nerozloží nikdy. Takže pokud máme potřebu něco sdělit těm, kdo (snad) za 132 let přijdou po nás, neváhejme a napišme jim. Ať tu po nás zbude něco, co třeba jednou někomu udělá radost.

Předchozí článek

Máte doma drahokamy? Není vše diamant, co se třpytí, upozorňuje soudní znalec

Následující článek

Internetový hon na Mladou frontu DNES