Dnes je sobota 21. května 2022., Svátek má Monika
Počasí dnes 21°C Polojasno

Komentář: Jak se z Ježíška stal Děda Mráz. Pohádka, která u dětí propadla

Komentář: Jak se z Ježíška stal Děda Mráz. Pohádka, která u dětí propadla
Československé Vánoce v šedesátkách. Vzpomínáte? | zdroj: Profimedia

Komunisté během čtyř desítek let vlády v Československu zlikvidovali kdekoho a kdeco. Na Vánocích ale ztroskotali. Víru v Ježíška, Mikuláše, anděly a čerty dětem vzít nedokázali. 

(Text původně vyšel na stránkách Tiscali 21. prosince 2017. Vydáváme ho znovu, protože máme za to, že v roce kulatých výročí a komunistické podpory vlády je stále aktuální.)

K osmičkovým výročím – 25. únor 1948, kdy komunisté převzali moc, a 21. srpen 1968, kdy sovětské tanky převálcovaly Pražské jaro – jsme si letos už dlouho před Vánoci nadělili 'jubilejní' dárek: Menšinovou vládu podporovanou komunisty a na komunistech závislou.

Tři desítky let po 'sametu' tak Gottwaldovi pohrobci znovu mluví do vlády. Naštěstí už nemají hlavní slovo.

Připomeňme si dobu, kdy jim patřila veškerá moc a to, jak ji využívali – třeba o Vánocích. 

Ježíšek zestárl

Krátce před Vánoci v roce 1952 oznámil tehdejší československý premiér, komunista Antonín Zápotocký reformu Vánoc. Byl to jeden z nejpitomějších projevů (tady), který kdy český nebo československý pohlavár pronesl. V některých ohledech překonal i legendární proslov generálního tajemníka KSČ Miloše Jakeše v Červeném Hrádku (zde).

Ještě že Zápotocký mluvil o reformách Vánoc tři dny před Štědrým dnem. Jinak by leckomu z jeho řeči zaskočila kost v krku.

Zápotocký v projevu k dětem a mládeži (viz audio níže, celý text tady) "zvěstoval", že malý Ježíšek, ležící ve chlévě na slámě vedle volka a oslíka, je symbolem starých Vánoc, zatímco my teď budeme mít Vánoce nové, komunistické.

Pozdější prezident sdělil národu převratnou informaci, že z Ježíška nevyrostl Ježíš, ale děda Mráz. "Děti pracujících se již nerodí ve chlévech. Také Ježíšek vyrostl a zestaral, narostly mu vousy a stává se z něho děda Mráz. Nechodí již nahý a otrhaný, je pěkně oblečený v beranici a v kožichu," žvanil Zápotocký.

Pokud nechápete, jak takové myšlenky může vypustit z úst střízlivý a příčetný člověk, pak neznáte komunisty. Politik, přezdívaný 'ušaté torpédo', podrobně popsal, jak budou moderní komunistické Vánoce vypadat: "Děda Mráz přijíždí k nám od východu a na cestu mu září hvězdy, nejen jediná betlémská. Celá řada rudých hvězd na našich šachtách, hutích, továrnách a stavbách."

A konec vánočního projevu? Že by aleluja? Kdepak, výčet závazků!

"Do Vánoc splníme závazky soudruhu Stalinovi!... Slibme, že se budeme starat každý ze všech svých sil…, aby úkoly vytyčené pro poslední rok Gottwaldovy pětiletky byly do příštích Vánoc splněny… aby nad všemi závody, šachtami, státními statky, JZD, ve městech i na vesnicích se rozzářily jasné rudé hvězdy splněných závazků."

Proletářská koleda

Zápotockého projev o přeměně Ježíška v dědu Mráze nicméně nebyl blesk z čistého nebe. Komunisté začali vánoční tradice bourat hned po roce 1948, kdy se zmocnili vlády.

Už v příštím roce začaly z výkladů mizet jesličky s Jezulátkem. Z rozhlasu se už neozývaly koledy – aspoň ne ty tradiční. Vystřídaly je "nové koledy". Jezulátko, postavy andělů, pastýřů a tří králů nahradili děda Mráz, švadleny, horníci, úderníci všech profesí, anebo dokonce pohraničníci. V komunistických koledách vystupovali rovněž Gottwald i Stalin a připomínala se povinnost makat a plnit (a ještě líp překračovat) pětileté plány.

Jednu z takových komunistických koled ve své knize České Vánoce (zde, anebo tady) připomínají Petr a Pavlína Kourovi. Byla otisknuta koncem roku 1950 v Mateřídoušce pod prostým názvem Koleda.

Koledu byste však v tomhle dílku sotva hledali. Posuďte sami:

Za to, že tolik dárků mám,
že teplo je v naší škole,
já vím, že děkuji nejvíc vám,
stateční horníci v dole. 

Za to, že naší zahrady
je kousek světa svěží,
děkuji soudruhům z armády,
že věrně vlast naši střeží.

Následují další sloky s díky knihařům, švadlenám, zemědělcům a nakonec – soudruhu Gottwaldovi:

Za to, že rudý šátek mám,
ať se to každý doví:
horoucí pozdrav posílám
soudruhu Gottwaldovi.

Ježíšku, panáčku!

Kourovi ve své knize připomínají, že Vánoce v prosinci 1953 projednával dokonce Ústřední výbor KSČ (nejmocnější instituce v zemi, mocnější než vláda). Soudruzi se tehdy usnesli, že vedle sovětského dědy Mráze dětem nadělí ještě ryze českého dědu Mráze.

Družba dvou dědů měla pevný scénář rozdělení do dvou částí:

I. část: Putování sovětského dědy Mráze ze Sibiře k našim dětem. Přílohou byla pečlivě prokreslená trasa, po které děda putuje.

II. část: Nadílka československého dědy Mráze našim dětem. Sovětský děda Mráz je představitel hojnosti a štědrosti, zobrazující bratrskou a nezištnou pomoc Sovětského svazu našemu lidu. Československý děda Mráz vyjádří vděčnost a lásku Sovětskému svazu a předá pozdravy našich dětí dětem sovětským...

Sovětský děda Mráz vytrvale zajížděl do Československa deset let, až do počátku let šedesátých. Bylo však obtížné shánět k němu dětský komparz, a tak komunisté nakonec akci v tichosti odpískali.

Svéhlavé děti dál vyhlížely Mikuláše, anděly a čerty, psaly svá přání Ježíškovi a doma u stromečku zpívaly reakcionářské koledy. Třeba tuhle:

Půjdem spolu do Betléma,
dujdaj, dujdaj, dujdaj dá!

Ježíšku, panáčku!
Já tě budu kolíbati… (zde)

Z toho vyplývá, že komunistům nevěřily ani malé děti. Proč jim tedy věřili a dodnes věří někteří dospělí voliči? Naštěstí jich ubývá.

Strana už neprosazuje svůj patent na jedinou správnou ideologii – marxismus, natož na vedoucí úlohu komunistické strany, kdysi zakotvenou v československé ústavě. Zjevně nepomýšlí ani na reformu Vánoc. S patnácti soudruhy a soudružkami ve sněmovně by to ostatně dost dobře nešlo. 

Takže veselé Vánoce – bez komunistů, zato s Jezulátkem!

Zdroje:
Vlastní