Dnes je úterý 25. června 2024., Svátek má Ivan
Počasí dnes 26°C Polojasno

Putin je izolován. Opírá se o hrstku poradců, kteří mu tají špatné zprávy o válce

Putin je izolován. Opírá se o hrstku poradců, kteří mu tají špatné zprávy o válce
Vladimir Putin - prezident, který se vždy vyhýbal internetu. Jaké dostává informace o Ukrajině? | zdroj: Profimedia

Nejbližší spolupracovníci Vladimira Putina se před ním snaží tajit nepříjemné zprávy o průběhu bojů na Ukrajině, píše deník The Wall Street Journal. Proto ruský prezident přijímá špatná rozhodnutí.

„Lidé kolem Putina chrání sami sebe. Mají v sobě zakořeněný pocit, že by prezidenta neměli rozčilovat,“ cituje americký list Jekatěrinu Vinokurovou, která působila v Putinově radě pro rozvoj občanské společnosti, než ji prezident letos v listopadu odvolal.

Odmítal internet

Z vyjádření bývalých Putinových spolupracovníků vyplývá, že Putin je v určité izolaci, a tak nemusí mít přehled o reálné situaci, přestože je nejvyšší velitel ruských ozbrojených sil.

Během 22 let působení ve vrcholné politice kolem sebe Putin vybudoval systém lidí, kteří mu zamlčují nepříjemná data, tvrdí zdroje WSJ. Není tak například schopen nebo nechce uvěřit, že Ukrajina by se mohla ruské armádě úspěšně ubránit.

Šéf Kremlu každé ráno v sedm hodin dostává psané hlášení o vývoji války. Informace v tomto dokumentu jsou přitom pečlivě podány tak, aby vynikly úspěchy a zapadly přešlapy ruských sil, zjistil americký deník od bývalých ruských zpravodajských důstojníků a dalších ruských činitelů.

Putin dlouho odmítal používat internet, protože se obával, že ho někdo může pomocí digitálních nástrojů sledovat, což ho činí na hlášeních sestavovaných jeho podobně smýšlejícími poradci závislejším.

Někdy ale trvá i několik dní, než se na Putinův stůl dostanou zprávy o vývoji na bojišti, takže do té doby zastarají, vypověděli deníku lidé obeznámení se situací.

Frontoví velitelé podle zdrojů deníku podávají hlášení ruské tajné službě FSB, která je zpracovává a předává tajemníkovi ruské bezpečnostní rady Nikolaji Patruševovi a až ten je předává Putinovi. Právě radikálně naladěný Patrušev ujišťoval Putina, že Ukrajina ruské invazi nemůže vzdorovat.

Velitelům nevěří

Skutečnost, že Putin nemá realistickou představu o situaci na Ukrajině, se podle amerického listu propsala do celého průběhu ruské invaze, a měla například vliv i na nedávné ústupy ruské armády na severovýchodě a jihu napadené země.

Když ruští vojáci prohrávali v září bitvu o Lyman na východní Ukrajině, sám Putin podle deníku přes zašifrovanou linku z Moskvy zakázal ústup. Jenže špatně vybavení ruští vojáci se ocitli v ukrajinském obklíčení.

Putin tehdy šel proti vlastním generálům, podotkl deník. Ruský prezident, který nikdy sám nesloužil v armádě, je totiž natolik ostražitý vůči struktuře velitelů, že sám vydává rozkazy vojskům v první linii.

Zdroje:
ČTK, WSJ