Dnes je pondělí 6. února 2023., Svátek má Vanda
Počasí dnes -8°C Oblačno

Komentář: Jak neŽít Brno: Pivo proti nenávisti vyprovokovalo neonacisty k honu na Hollana

Komentář: Jak neŽít Brno: Pivo proti nenávisti vyprovokovalo neonacisty k honu na Hollana
Brněnský náměstek Matěj Hollan měl v pondělí štěstí, že ho neonacisté nenašli | zdroj: Profimedia

Jak to dopadne, když si v Brně spolu zajdou na pivo dva Matějové, Hollan a Stropnický? Z hospody je vyhodí skupinka opilých agresorů v čele s obhájcem čtyřnásobného amerického vraha. Co se stane, když Hollan v reakci uspořádá akci s názvem Pivo proti nenávisti? Několik desítek holohlavých neonacistů ho hledá po celém městě a poctí návštěvou i jeho rodinu. Zdánlivě absurdní příběh z Brna má jednoho jmenovatele - strach z migrantů.

Teplý zářijový podvečer na začátku týdne jako by vyzýval k posezení u piva. I v Brně. Místní radní a náměstek Matěj Hollan kvůli tomu dokonce založil událost na Facebooku. Jeho akce Pivem proti nenávisti měla být manifestací toho, že se lidé nenechají zastrašit. K posezení zvolil pivnici U Poutníka, nikoli náhodou. Nachází se totiž poblíž brněnské radnice, aby to měl Hollan blízko z práce.

Ale hlavně - právě v této putyce se také odehrál konflikt, na který Hollan reagoval svolanou akcí. Minulý čtvrtek tam chtěl posedět se svým kolegou z pražské radnice Matějem Stropnickým, netrvalo to ale dlouho a brzy se oba stali terčem urážek od skupinky štamgastů, kteří soudě dle jejich stavu, v hospodě už nějakou chvíli pobývali. Jejich neformálním mluvčím byl Richard Spíšek, známý jako obhájce Kevina Dahlgrena čelícího obvinění ze čtyřnásobné vraždy.

Spíšek se ale tentokrát vložil do role žalobce, když začal verbálně napadat Stropnického kvůli jeho postoji k migrantům. Podle Stropinkcého a Hollana ale nešlo o žádnou diskusi, jak to pak popisoval Spíšek. Prostě a jednoduše dvojici radních vyhodili z hospody, protože tam prý jako "milovníci migrantů" nemají co dělat.

Stropnický k tomu na svém Facebooku uvedl, že nenávist vůči uprchlíkům už není omezená jenom na národní hranice, ale v jeho případě už i na hranice města. Hollan se také uchýlil na sociální síť, která koneckonců pomohla jeho straně Žít Brno využil k úspěchu ve volbách. Místo fyzického střetu to chtěl agresorům natřít ukázkou masivní podpory lidí, kteří se symbolicky postaví násilí návštěvou oné hospody.

Jenže bitce neunikl, byť jen verbální. Lidé stejného smýšlení jako Spíšek se pustili do Hollana, Stropnického a v podstatě každého, kdo má na svět jiný pohled než oni. Ve jménu svobody a demokracie, kterou nám podle nich chce zničit "muslimská verbež" se svými podporovateli, plynule navázali na hospodské urážky.

Strana Svoboda a Síla dokonce svolala vlastní událost na stejnou dobu a místo jako Hollan. Brno znovu blokuje, aneb "Běž domů, Hollane!!" si jako úvodní obrázek zvolilo známý obrázek hospodské rvačky od Josefa Lady. Asi aby bylo jasné, kam se bude diskuze ubírat. Pokud by to někomu jasné nebylo, stačilo nahlédnout do komentářů, v nichž se vynalézaví uživatelé předháněli v nápadech, jak by mohla - kulantně řečeno - vypadat Hollanova smrt. 

protiakce Událost, kterou svolali Hollanovi odpůrci | zdroj: Facebook

Majitel hospody na vyhrocenou situaci reagoval šalamounsky. Od pondělního rána viselo na dveřích putyky oznámení, že bude celý den zavřeno. Padesátku holohlavých Hollanových odpůrců, kteří se stejně před hospodou sešli, to ale neodradilo od pokusu realizovat některé ze svých výhrůžek na internetu.

Skupina se proto vydala do brněnských ulic na lov na Hollana. Vzali to přes obligátní zastávku agresivních neonacistů, alternativní kavárnu Tři ocásci. Náměstka tam nenašli, tak alespoň pozuráželi hosty i personál, vylepili neonacistické nálepky a vydali se pro Hollana k němu domů. Po rozpačitém hledání správné budovy nakonec odešli s prázdnou. K jejich zklamání z domu, kde ve skutečnosti nebydlí Hollan, ale jeho rodina, nikdo nevyšel.

Hlavní organizátor akce Zdeněk Pernica nakonec sešlost rozpustil. Zklamaní chuligáni se tak rozešli s prázdnou. Zajímavé je, že policii za celou dobu nikdo nikde nespatřil. Příslušníci zákona nejspíš nepovažovali vyhrocenou situaci za nijak rizikovou. Podobně není známo, že by bylo zahájeno stíhání kvůli výhrůžkám smrtí, kterých se během posledních dnů vyrojilo na Hollanovu adresu neuvěřitelné množství.

Shrnuto a podtrženo, dosud vágní nenávist proti uprchlíkům a muslimům, kteří v Česku vlastně téměř nejsou, začíná nabírat nový rozměr. Když nemůžou "slušní Češi" chránit demokracii a svobodu pěstmi proti imaginárnímu nepříteli, hledají zástupné cíle, které lze fyzicky napadnout.

Co na tom, že jedinou společenskou hrozbou nejsou uprchlíci, ale oni sami. Možná si brzy založí i vlastní stranu Bít Brno. Podle jejich podpory na internetu by mohli mít velkou šanci usednout do křesel radních, třeba hned vedle Hollana.

Zdroje:
Vlastní