Dnes je středa 7. května 2025., Svátek má Stanislav
Počasí dnes 12°C Oblačno

Italové zadrželi kapitána lodi, která se potopila s 900 uprchlíky

21. 4. 2015 – 8:33 | Zpravodajství | pal

Italové zadrželi kapitána lodi, která se potopila s 900 uprchlíky
Uprchlíci z lodě, která o víkendu havarovala ve Středozemí | zdroj: Profimedia

Italská policie zadržela tuniského kapitána lodi, která o víkendu ztroskotala několik desítek kilometrů od libyjských břehů. Na její palubě bylo zřejmě až 950 lidí, zachránit se podařilo jen 27. Pokud se tragická bilance potvrdí, půjde o jednu z nejhorších tragédií ve Středomoří. 

S kapitánem byl zadržen i syrský člen posádky. Oba muži jsou obviněni z napomáhání ilegální imigrace a kapitán ještě navíc z mnohonásobného zabití z nedbalosti. 

Podle výpovědí přežitých běženců se jejich loď srazila s portugalským obchodním plavidlem král Jakub. Kolizi způsobil jeden z pašeráků, který nedával pozor na kurz lodi. Na plavidle mezitím vznikla panika. Kapitán portugalské lodi, ale srážku popírá. 

Italská policie v návaznosti na víkendovou tragédii uskutečnila zátah na pašeráky, kteří organizují nelegální přepravu běženců z Afriky do Evropy. Podařilo se jí zadržet 24 členů mezinárodního pašeráckého gangu.

Itálie kvůli vlně nelegálních uprchlíků, které v poslední době čelí, žádá mezinárodní společenství o pomoc. "Čelíme organizované kriminální činnosti, která produkuje spousty peněz a která hlavně ničí mnoho životů," prohlásil italský premiér Matteo Renz a převodníky označil za "bezohledné lidi, kteří kupčí s lidskými životy." 

Evropská unie v reakci na žádosti Itálie a Řecka, které je další oblíbenou destinací nelegálů, uvažuje o zintenzivnění kontrol podezřelých plavidel. Kvůli uprchlíkům navíc EU svolala na čtvrtek mimořádný summit. 

Ke zpřísnění azylové politiky vyzval v úterý EU i australský premiér Tony Abbott. Australané totiž sami před časem zavedli přísná pravidla. Běžence vrací zpět do země, odkud vypluli a těm ostatním znemožňuje se natrvalo usadit v Austrálii. Podobnou praxi by podle Abbotta měla zavést i EU a to proto, že "je tak naléhavě nutné, aby evropské země přijaly velmi přísnou politiku, která ukončí obchodování s lidmi napříč Středomořím," dodal australský premiér. 

Předchozí článek

Argentina opět znárodňuje. Proč tentokrát?

Následující článek

Komentář: Hašek se vysmál Babišově cestě do Ameriky. A v Číně předvedl, jak se to dělá