Komentář: Hašek se vysmál Babišově cestě do Ameriky. A v Číně předvedl, jak se to dělá
Umyvadlové baterie: Úvod do světa koupelnového designu
Jihomoravský hejtman a předseda Asociace krajů Michal Hašek se vysmál ministrovi financí Andreji Babišovi za jeho cestu do Spojených států. Sociálnědemokratický politik si do něj na Facebooku rýpnul a napsal, že vicepremiér se v Americe nesetkal s nikým důležitým a jeho návštěva nepřinesla Česku vůbec nic. Na oplátku Babišovi předvedl, jak se to dělá, během návštěvy Číny.
"Žádnou díru do světa na cestě AB do USA nevidím. Nebyl přijat v Bílém domě, nejednal se žádným americkým ministrem ze současné administrativy B. Obamy (čekal bych třeba ministra financí…), nesešel se s nikým významným z Kongresu (šéf podvýboru je trochu lehká váha pro 1. vicepremiéra). Celkově na mne turné pana Babiše s ministerskou vizitkou za peníze vlastníka Agrofertu dělá dojem PR akce bez většího přínosu pro ČR a naše občany," napsal Hašek na Facebooku.
A následně se vydal do Číny s předsedou poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem a ministry Janem Mládkem a Svatoplukem Němečkem. Odtud pak podával pravidelné reporty, aby bylo jasné, že zahraniční návštěvy umí mnohem lépe než třeba zmíněný Babiš.
"Přijetí u nejvlivnější ženy Činy, místopředsedkyně vlády pro vědu,výzkum a cestovní ruch, v pekingském vládním paláci," popsal Hašek následující snímek.
Kromě fotek z jednání s čínskými politiky nechybí na Haškově profilu ani záběry z tak zásadní události, jakou je státní oběd. Záběry na jídlo, pochopitelně.
A chybět samozřejmě nemohla ani "jedna turistická" - společná fotka ze Zakázaného města.
Babiš je oproti Hamáčkovi úplný žabař. Nemá ze Spojených států žádné fotky jídla, nesetkal se ani s žádným "nejvlivnějším politikem". Pravda, ve výčtu osobností, se kterými si tam ministr financí popovídal, najdeme řadu slavných jmen. Pro jihomoravského hejtmana ale společnost mediálního magnáta a bývalého několikanásobného starosty New Yorku Michaela Bloomberga, šéfa OSN Pan Ki-muna, prezidenta americké státní exportní banky Freda Hochberga nebo Obamova šéfekonoma Jasona Furmana zřejmě není dost dobrá.
Mimochodem zajímavé na tom všem je, nakolik ikonicky odlišný přístup k zahraničním cestám má sociální demokracie a ANO. Zatímco oficiální zájezd sociálnědemokratické delegace do Číny odpovídá zkostnatělému diplomatickému postupu zavánějícímu okázalou byrokracií minulého režimu, Babiš zvolil neformální, moderní přístup. Neformální kontakty mají přitom často větší význam než formální, ať už v domácí nebo zahraniční politice. A tak je docela nasnadě, kdo bude ze své zahraniční cesty těžit v budoucnu víc.
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 18.12.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,040 | 25,160 |
USD | 23,830 | 24,010 |