Dnes je sobota 24. února 2024., Svátek má Matěj
Počasí dnes 8°C Skoro zataženo

Irské aerolinky Ryanair odcházejí z londýnské burzy, už se jim nevyplatí

Irské aerolinky Ryanair odcházejí z londýnské burzy, už se jim nevyplatí
Aerolinky už začátkem měsíce uvedly, že o odchodu z LSE uvažují. Poukázaly na regulační komplikace spojené s odchodem Británie z Evropské unie (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair se rozhodla, že své akcie příští měsíc stáhne z Londýnské akciové burzy (LSE).

Firma své rozhodnutí dnes zdůvodnila nízkým objemem obchodů, který podle ní neospravedlňuje náklady spojené s přítomností na LSE. S akciemi Ryanairu se obchoduje i na burze v Dublinu.

Aerolinky už začátkem tohoto měsíce uvedly, že o odchodu z LSE uvažují. Poukázaly přitom na regulační komplikace spojené s odchodem Británie z Evropské unie, upozornila agentura Bloomberg.

Nad leteckými společnostmi sídlícími v EU musejí mít většinovou kontrolu akcionáři z členských zemí. Šéf Ryanairu Michael O’Leary však tento měsíc uvedl, že v současnosti investoři z EU vlastní jen zhruba třetinu akcií podniku.

Aerolinky proto podle něj musejí učinit další kroky ke splnění regulačních požadavků. „Je to nevyhnutelný důsledek brexitu,“ uvedl O’Leary. „Musíme být vlastněni a kontrolováni z EU,“ dodal.

Odchod z londýnské burzy je podle O’Learyho součástí strategie pro splnění regulačních požadavků EU. Ryanair už loni v rámci této strategie oznámil, že Britové od letošního ledna nebudou moci nakupovat kmenové akcie firmy. S akciemi Ryanairu by se na londýnské burze mělo naposledy obchodovat 17. prosince, uvedla agentura Reuters.

Zdroje: