Íránci před zrušením sankcí zakázali dovoz amerického spotřebního zboží

- Aktuality autor: art

Vypadá to, že íránské vedení se nakonec zrušení embarga bojí jako čert kříže. V rámci příprav na něj zakázalo dovoz jakéhokoli amerického spotřebního zboží.  Před jeho dovozem před několika dny varoval nejvyšší íránský vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Zrušení sankcí přitom Íránci vyměnili za jadernou dohodu, kterou letos v červenci uzavřeli s "šestkou". 

Pálení americké vlajky už v podstatě patří k takovému nevinnému íránskému folkloru

Pálení americké vlajky už v podstatě patří k takovému nevinnému íránskému folkloru,zdroj: Profimedia.cz

"Abychom podpořili domácí produkci, je nezbytné zabránit vstupu amerického spotřebního zboží a zakázat zboží, které by symbolizovalo přítomnost Spojených států v zemi," uvedl v prohlášení ministr průmyslu a obchodu Mohammad Rezá Nematzadéh.

Opatření bylo údajně přijato na základě dopisu, který nejvyšší duchovní vůdce zaslal prezidentovi Hasanovi Rúhánímu na konci října. Ajatolláh Chameneí v němž vyzval k posílení "národní výroby a zamezení dovozu bez omezení a to zejména ve vztahu ke konzumnímu zboží americké provenience".

Podle agentury AP dosáhl v první polovině roku 2015 import zboží z USA do Íránu hodnoty 140 milionů dolarů (3,5 miliardy Kč), což je asi o 60 procent více než v prvním pololetí roku předchozího. Teherán dováží z USA hlavně lékařské přístroje, potraviny a osivo.

Součástí dohody o omezení íránského jaderného programu, který Teherán uzavřel s pěti stálými členy Rady bezpečnosti OSN (USA, Rusko, Čína, Británie a Francie) a Německem, je právě i zrušení mezinárodních sankcí, od kterého si země slibuje prudký rozvoj hospodářství.

Tagy: Írán zahraničí Spojené státy mezinárodní politika íránský jaderný program íránská politka dohoda s Íránem

Zdroje: ČTK