Inovace v létání: Airbus si patentoval kabinové kontejnery i palandy pro cestující

GALERIE MAGAZÍN - Magazín autor: Hana Dubnová

Ceny letenek klesají, palivo a náklady zůstávají ale pro aerolinky stejně vysoké. Výrobci letadel se tak snaží vyhovět leteckým společnostem a přicházet s nápady, jak do letadel narvat co největší počet cestujících. Společnost Airbus vymyslela například odnímatelnou kabinu pro cestující, píše britský deník The Telegraph.

Letadla by měla podle patenu vyndavací kontejner s kabinou pro cestujícíc

Letadla by měla podle patenu vyndavací kontejner s kabinou pro cestujícíc , zdroj: Airbus/European Patent Office

Kdo někdy letěl letadlem, ví, jak dlouho trvá, než se všichni cestující usadí na svých místech. Jeden z největších výrobců letadel, společnost Airbus, si nechala patentovat neobvyklé řešení problému.

Letadla by měla odnímatelnou kabinu pro cestující. Ti by do ní nastoupili na letišti a usadili se s předstihem. Ve chvíli, kdy by letadlo dorazilo k bráně, speciální rameno nebo jeřáb by odňalo přepravní kontejner s předchozími cestujícími a vyměnilo by ho za nový. Jako když se v pistoli mění zásobník...

"Období prodlevy mezi dvěma po sobě následujícími lety zvyšuje náklady. Čím kratší tato prodleva bude, o to víc se zkrátí skutečná doba letu," uvedl Airbus.

Vysoké náklady a pochybná budoucnost

Airbus věří, že nový sytém by umožnil letadla vypravovat rychleji a zároveň by se zvýšil komfort cestujících, kteří jsou nuceni usadit se co nejrychleji, aby letadlo mohlo vyrazit. 

Sci-fi vize výrobce letadel má ale - kromě jiného - jednu velkou trhlinu. Kromě vysokých počátečních investic by musely na letištích vzniknout jakési dokovací stanice, ve kterých by byly kabinové kontejnery uloženy, a samozřejmě by byly potřeba stroje, které by je do letadla umístily. 

Samostatnými otázkami jsou bezpečnost takového "rozkládacího" letadla, reakce cestujících a to, zda by nový princip nevyvolal nevoli ze strany leteckých odborů - pilotům by se totiž výrazně zkrátily přestávky mezi lety.

Podobných patentů si společnost podává ročně několik stovek. "To nutně neznamená, že budou uvedeny do provozu. Jen si tím chráníme inovace a nápady," ujišťuje mluvčí Airbusu. 

Bizarních patentů je mnohem víc

Doufejme, že se podobné vynálezy do letecké dopravy skutečně nedostanou. Minulý měsíc totiž Airbus pro změnu získal patent na umístění sedadel v rozdílných úrovních paluby. Po jejich sklopení by se tak v podstatě vytvořila palanda.

"Letadlo by i nadále zajišťovalo vysokou úroveň pohodlí pro cestující a zároveň by našla využití horní část trup stroje, která je nyní nevyužívaná," obhajuje nápad společnost s tím, že by bylo možné inovaci využít i třeba ve vlacích nebo autobusech.

Jak by například horní cestující zaujímali svá místa nebo chodili na toaletu, jasné není.

Nebuďme ale přísní jen na Airbus - nápadů, jak do letadla nacpat co nejvíc cestujících, jsou stovky. Je to například cestování v polosedě nebo umístění sedaček i v protisměru. Jejich využití stejně pravděpodobně nehrozí - mohla by se tím ohrozit bezpečnost cestujících. 

Ne všechny nápady jsou ale tak bizarní, některé mohou být i užitečné. Jedna ze stovek patentovaných inovací Airbusu je třeba automatický "sčítač cestujících". Ty by program sečetl pomocí kamery - uličkou by tak nemuseli před zavřením dveří několikrát procházet stevardi a cestující jednotlivě počítat. A opět by se ušetřil čas...

Tagy: zahraničí airbus technika letecká doprava věda a technika zajímavosti a kuriozity inovace a technologie kuriozity Věda

Zdroje: Vlastní,The Telegraph