Imunitní výbor řekl 'ano' vydání Babiše a Faltýnka

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 16. 1. 2018 14:58) - Aktuality autor: šar

Lídři vládního hnutí ANO Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek v úterý ráno oznámili, že požádají sněmovnu o vydání ke stíhání v kauze Čapí hnízdo. Premiér Babiš to oznámil před jednáním mandátového a imunitního výboru, který v úterý nakonec vydání obou politiků doporučil. 

Premiér Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš,zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Po jednání výboru to potvrdili jeho členové. Kdy se bude policejní žádostí o jejich vydání zabývat dolní komora jako celek, zatím není jasné.

Pro vydání lídrů hnutí ANO Babiše a Faltýnka hlasovalo 11 členů mandátového a imunitního výboru. Novinářům to řekl jeho předseda Stanislav Grospič (KSČM). Osobně hlasoval stejně jako v září, když na stejnou žádost reagovala bývalá sněmovna, tedy pro vydání.

Všech osm členů hnutí ANO se hlasování zdrželo, řekla místopředsedkyně výboru Taťána Malá (ANO). Nedovede si představit, že by pro vydání obou lídrů hlasovala na plénu. O dalším postupu bude jednat klub, doplnila.

"Jednání bylo složité, musely se zvážit všechny okolnosti," uvedl Grospič. Členové hnutí SPD, kteří původně chtěli, aby na dnešním jednání výbor vyslechl bývalého detektiva Jiřího Komárka, nakonec hlasovali ve výboru pro vydání Babiše a Faltýnka. Podobný postup bude doporučovat členům klubu člen výboru Radek Rozvoral (SPD), řekl novinářům. Vychází z toho, že by kauza měla být vyšetřena.

Výbor je 19členný, 11 hlasů v něm dohromady mají zástupci ODS, Pirátů, SPD, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Za ANO je ve výboru osm členů.

Babiše a Faltýnka policie obvinila už před volbami pro podezření z dotačního podvodu. Babiše podezírá i z poškození finančních zájmů Evropské unie. Oba poslanci tvrdí, že se žádného trestného činu nedopustili a říkají, že jde o politickou kauzu. 

Některé kluby chtěly, aby sněmovna rozhodla o policejní žádosti ještě před pokračováním jednání o vyslovení důvěry Babišově menšinové jednobarevné vládě. Pro hlasování byli Piráti, STAN a také TOP 09 a část lidovců. 

Sněmovna ale nakonec odmítla jednání vyslovení důvěry odložit. Pro návrh, jak jej předložil předseda klubu KDU Jan Bartošek, hlasovalo 58 ze 180 přítomných poslanců. Proti jich bylo 116 hlavně z řad ANO, SPD, KSČM a KDU-ČSL. Sněmovna se tak zhruba po týdnu vrátila k debatě o důvěře kabinetu.

Nemáte důkazy, trvá na svém Babiš

Babiš ráno prohlásil, že policisté nemají pro jejich obvinění důkazy a důkazy vyvracející vinu naopak zatajují. 

Uvedl také, že lituje, že ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO) nezbavil mlčenlivosti bývalého detektiva Jiřího Komárka, který měl být pozván na úterní jednání. Míní, že má ke kauze podobný postoj. "Tenhle komplot zorganizovala mafie, která tady dlouho kradla miliardy," prohlásil Babiš.

Premiér také ostře zkritizoval zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), která se týká Čapího hnízda. Prohlásil, že se v ní nepíše o tom, že by byl spáchán podvod. Tvrdí také, že se zpráva jeho a Faltýnka vůbec netýká. "Nikdo nic neukradl, nebyla žádná korupce," řekl Babiš.

Ve zprávě OLAF je přitom uvedeno, že při žádosti o dotaci byly podány nepravdivé a neúplné informace. Postup farmy při žádosti o dotaci by tak mohl být jako podvod hodnocen. "Nevím, co bylo porušeno. Myslím, že ta žádost byla v pořádku. Není to podvod, žádný podvod o tom neexistuje," řekl Babiš.

Ministerstvo farmu nejspíš vyjme

Výbor regionální rady Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy v úterý také neschválil vynětí farmy Čapí hnízdo z evropského financování. Orgán, v němž má většinu středočeská opozice za TOP 09, STAN a ODS, tak nevyhověl doporučení ministerstva financí i Evropského úřadu pro boj proti podvodům. Podle opozice by se vynětím kauza přenesla na národní úroveň a bylo by možné ji ututlat. Členové výboru za ANO s tím nesouhlasili, podle nich mělo jít o technické uzavření programu.

Pro vyjmutí bylo šest hlasujících, proti stejný počet a dva členové se zdrželi hlasování.

I přes nesouhlas regionální rada zřejmě ministerstvo financí farmu z evropského financování vyjme.  Podle úřadu je to z hlediska rozpočtu nejlepší řešení, jinak by ČR hrozilo krácení už přidělených peněz. 

"MF bere rozhodnutí výboru regionální rady na vědomí a připomíná, že má jako platební a certifikační orgán při vyjmutí nebo nevyjmutí poslední slovo. S ohledem na přezávazkování ROP Střední Čechy a hrozící důsledky vyplývající z nevyjmutí projektů, které by Evropská komise vůči ČR uplatnila, se velmi pravděpodobně platební a certifikační orgán rozhodne pro vynětí. Zatím však oficiální odpověď ze strany řídicího orgánu nepřišla, a není tedy na místě definitivně potvrzovat další postup," uvedlo MF.

Dodalo, že obdobně bude postupovat i v dalších operačních programech. Zároveň úřad odmítl kritiku, že se kauzu snaží "zamést pod koberec".

"Proces případného vymáhání poskytnuté dotace od příjemce probíhá na národní úrovni bez ohledu na potenciální vyjmutí nebo nevyjmutí z evropského financování," uvedl úřad. Vyjmutím projektu Čapí hnízdo z evropského financování na základě požadavku Evropské komise bude podle MF možné plně uzavřít program.

Policie v případu stíhá i dalších devět lidí. V minulém volebním období sněmovna Babiše a Faltýnka ke stíhání vydala. Nyní poslanci posuzují novou policejní žádost, protože Babiš a Faltýnek v říjnových volbách obhájili mandát, a nabyli tím znovu imunitu v plném rozsahu.

Tagy: Česko domácí trestní stíhání česká politika Poslanecká sněmovna ČR justice a soudy Čapí hnízdo

Zdroje: ČTK