Imunitní výbor vyslechne exdetektiva Komárka. Nehoráznost, soptí Kalousek

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 11. 1. 2018 12:21) - Aktuality autor: šar

Imunitní výbor si na úterý pozval bývalého detektiva Jiřího Komárka. Člen výboru Miroslav Kalousek (TOP 09) to označil to za nehoráznost. Další z členů výboru Marek Výborný (KDU-ČSL) uvedl, že pro pozvání Komárka hlasovali poslanci za ANO a SPD. Hledají se prý důvody, aby hnutí SPD změnilo názor a odmítlo vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. 

Miroslav Kalousek považuje pozvání Komárka za nehoráznost

Miroslav Kalousek považuje pozvání Komárka za nehoráznost,zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Kalousek uvedl, že mandátovému výboru podobné usnesení nepřísluší. Připomněl, že Komárek je nepravomocně odsouzený. Výboru má podle Kalouska za úkol Komárek sdělit "cosi, co si kolegové přejí slyšet". "Připomínám, že výbor není orgán činný v trestním řízení ani soud, nepřísluší mu předvolávat si svědky," konstatoval.

Výborný řekl, že Komárek musí být kvůli výpovědi u výboru zbaven mlčenlivosti, což považuje za vysoce nereálné. "Působí to na mě, že hledáme důvody, aby se změnilo stanovisko SPD," uvedl. Poslanci Svobody a přímé demokracie zatím uvádějí, že se nic nezměnilo od posledního hlasování sněmovny o vydání Babiše a Faltýnka, takže budou hlasovat pro.

Z vyjádření místopředsedy výboru za SPD Radka Rozvorala vyplynulo, že Komárkovo slyšení v imunitním výboru postoj poslanců hnutí Tomia Okamury k vydání Babiše a Faltýnka k stíhání nezmění. "Ovlivnit to nemůže, chceme mít jenom co nejvíce informací," řekl. Poslanci SPD chtějí, aby se případ Čapí hnízdo řádně vyšetřil. "My jsme připraveni hlasovat pro vydání obou dvou poslanců ve výboru i na plénu," zdůraznil Rozvoral.

Komárek mluvil podle poslankyně ANO Taťány Malé o vztahu policejního vyšetřovatele Čapího hnízda s mafií. Výbor tedy prý považuje za důležité se s takovou informací seznámit. 

Lidovci před koncem zasedání výboru uvedli, že mají od ANO příslib, že výbor stihne do 14:00 v úterý přijmout usnesení, zda oba poslance vydat. Podle Výborného jde o gentlemanskou dohodu i v rámci výboru, což potvrdil také Rozvoral.

Člen výboru za Pirátskou stranu Jakub Michálek ale řekl, že dohoda později byla částečně relativizována. Pokud podle něho bude někdo dávat k věci nepříjemná veřejná vyjádření, někteří poslanci ANO se nebudou cítit být dohodou vázáni.

Komárek by podle předsedy pirátské frakce Michálka měl údajně mít kompromitující informace na vyšetřovatele případu Čapí hnízdo Pavla Nevtípila. Michálek na plénu připomněl, že Komárek byl nepravomocně odsouzen za nařčení policejního prezidenta Tomáše Tuhého z "brutálního" úniku informací.

Komárek je i po odchodu od policie povinen podle policejního zákona zachovávat mlčenlivost o skutečnostech, s nimiž se jako policista seznámil při plnění úkolů. Mlčenlivosti ho může zprostit ministr vnitra.

Výběr informací o bývalém policistovi Jiřím Komárkovi:

  • Komárek v roce 2016, kdy byl vedoucím ostravské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), patřil k hlavním kritikům reorganizace části policie, při které se ÚOOZ a Útvar odhalování korupce a finanční kriminality sloučily do Národní centrály proti organizovanému zločinu. Reorganizace byla podle Komárka připravena s cílem odstranit tehdejšího šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu.
  • Komárek vzbudil pozornost v červnu 2016, když v České televizi řekl, že policejní prezident Tomáš Tuhý je podezřelý z "brutálního" úniku informací při objasňování hospodářské trestné činnosti (v souvislosti s kauzou údajně zmanipulovaných IT zakázek, které příslušníci GIBS s olomouckými žalobci vyšetřovali). Komárek oznámil, že sněmovnímu výboru chce říct o důkazech, které svědčí o tom, že policie se nereorganizuje kvůli zkvalitnění práce, ale aby byl odstaven Šlachta. Tuhý tvrzení odmítl. Komárek později podal trestní oznámení na Tuhého, jeho tehdejšího náměstka Zdeňka Laubeho a ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) pro podezření ze sabotáže (žalobci posléze případ založili bez dalšího opatření, jelikož ve věci nespatřovali podezření ze spáchání trestného činu). Tuhý podal na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) trestní oznámení na Komárka, kterého vinil z pomluvy a dalších trestných činů.
  • Kvůli změnám Komárek předloni od policie odešel. Policii v té době opustil i jeho tehdejší nadřízený Šlachta. Komárek nastoupil na Finanční správu, která spadá pod ministerstvo financí tehdy vedené Andrejem Babišem (ANO), jenž reformu také odmítal. Komárek pracoval v oddělení koordinace kontrolní činnosti. Kvůli zahájenému trestnímu stíhání byl loni v dubnu postaven mimo službu.
  • Loni v prosinci soud Komárka za nařčení policejního prezidenta Tuhého z "brutálního" úniku informací potrestal nepravomocně roční podmínkou s odkladem na dva roky. Komárek se proti rozsudku na místě odvolal, žalobce si pro odvolání ponechal lhůtu. Případem se tedy bude ještě zabývat Krajský soud v Praze.
  • Komárek u soudu naznačil, že vyšetřovatel kauzy Čapí hnízdo Pavel Nevtípil by mohl mít něco společného s právníky podnikatele Ivo Rittiga (ten figuruje v několika trestních kauzách). Pro svá tvrzení ale neměl žádné důkazy. Ve své obsáhlé výpovědi uvedl, že chtěl upozornit na "špatný" stav policie a GIBS, zmínil například policejní úniky vyšetřované v rámci kauz Vidkun a Berreta.
  • Reorganizací policie se zabývala sněmovní vyšetřovací komise, která loni v únoru konstatovala, že cílem reorganizace nebylo odstranit Šlachtu, omezit činnost policejních útvarů nebo zabránit vyšetřování některých kauz. Komise v závěrečné zprávě také zkritizovala Šlachtu a Komárka, kteří podle poslanců podporovali spekulace a vycházeli z nepřesně vyhodnocených informací.
  • Sněmovní komise k reorganizaci policie podala dvě trestní oznámení. Jedno na žalobce Petra Šeredu kvůli úniku informací o vyšetřování policejního prezidenta. Podle komise Šereda umožnil, aby se Komárek dostal k informacím z vyšetřování GIBS vedeného proti Tuhému. Vrchní státní zastupitelství (VSZ) v Praze trestní oznámení poslanců odložilo.
  • Loni v říjnu Komárka podpořil Nadační fond proti korupci (NFPK) a nabídl mu právní pomoc. "Pan Jiří Komárek je podle našeho přesvědčení čestný a spravedlivý člověk. Dokladem jeho čestnosti je to, že odmítl i desetimilionový úplatek od lihového magnáta a zlojeda (Radka) Březiny," uvedl předseda správní rady NFPK Karel Janeček.
  • Podle Lidových novin Komárek původně působil na olomoucké krajské kriminálce. "Po problémech, které souvisely mimo jiné s jeho kontakty s jistým nechvalně proslulým olomouckým podnikatelem, odešel na expozituru ÚOOZ do Brna, kde se ale brzy ocitl v podobných potížích - mimo jiné udržoval problematické vztahy s exsenátorem (Vlastimilem) Sehnalem. Po konfliktu s jedním kolegou z ÚOOZ odešel na ostravskou expozituru, kde brojil proti tehdejšímu vedení a nakonec se stal jejím šéfem, přičemž patří k mužům silně loajálním současnému řediteli Šlachtovi," napsaly Lidové noviny 24. října 2015. Podle listu Komárek jako detektiv ÚOOZ stál za kauzou Vidkun, která se týká podezřelých vazeb mezi policisty, podnikateli a politiky na Olomoucku.

Tagy: Česko domácí KDU-ČSL pražská TOP 09 Česká pirátská strana hnutí Ano imunitní výbor česká politika Čapí hnízdo Svoboda a přímá demokracie SPD

Zdroje: ČTK