Zeman podpořil Babiše ve sněmovně. Dělal si kampaň, volá opozice

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 10. 1. 2018 15:02) - Aktuality autor: šar

Prezident Miloš Zeman uvedl, že nynější vláda Andreje Babiše (ANO) "velmi pravděpodobně" důvěru sněmovny nezíská. Potvrdil, že mu dá i druhou šanci. Vyzval ho ale, aby si před dalším pokusem vyjednal pro svůj kabinet dostatečnou podporu ve sněmovně. Dá mu na to dostatečný časový prostor. Zeman to ve středu řekl poslancům s tím, že má povinnost podpořit i nynější Babišovu vládu, kterou jmenoval.

Prezident Miloš Zeman vystoupil před sněmovnou

Prezident Miloš Zeman vystoupil před sněmovnou,zdroj: Profimedia.cz

"Zavazuji se tedy, že vytvořím před avizovaným druhým pokusem dostatečný časový prostor, odpovídající možná německému modelu, aby mohla proběhnout jednání, ať už budou směřovat k většinové koaliční vládě, anebo naopak k menšinové vládě s tolerancí nebo podporou některých parlamentních subjektů," uvedl prezident.

Později prezident dodal, že při druhém pokusu o sestavení vlády prý po Babišovi bude požadovat předem alespoň 101 podpisů poslanců, kteří jeho kabinet podpoří. Až poté by ho opět jmenoval premiérem. Babiš považuje prezidentův požadavek za standardní a logický. 

Ještě v rámci projevu ve sněmovně Zeman prohlásil, že podpora některé z dalších stran Babišově vládě by mohla být založena na svornících, které jsou už v programovém prohlášení současného kabinetu. Zemanovi připomíná švédský stůl, z něhož si každý může vybrat, co chce.

Vyzdvihl téma přímé demokracie nebo zlepšení situace starobních důchodců a zdravotně postižených na úkor dotací do obnovitelných zdrojů energie nebo neziskovým organizacím. Prezident též vyzval Babiše k omezení byrokracie a přebujelého počtu úředníků, "kteří si často vymýšlejí zbytečnou práci".

K osobě premiéra Zeman také uvedl, že poslanci by v jeho případě měli ctít presumpci neviny. Neměli by si hrát na vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo, v níž Babiš figuruje, řekl prezident. Připomenul také, že vyšetřování může trvat dlouho, jako se to ukázalo v případě jiných politiků.

Zeman k poslancům mluvil zhruba 25 minut. Po jeho vystoupení svou vládu před poslanci začal obhajovat Babiš.

Byla to kampaň, kritizuje opozice

Opozice Zemanův projev zkritizovala. "Prezident Zeman právě přednáší ve sněmovně předvolební projev v rámci své nekampaně. Důvěra vládě je mu šumák," glosoval projev na twitteru předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Předseda strany Jiří Pospíšil označil za symbolické, že Zeman dělá ve sněmovně kampaň současně pro sebe i Babiše. "Ti kluci bez sebe nedají ani ránu," uvedl.

Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová kritizovala to, že Zeman nemá čas či sílu účastnit se debat prezidentských kandidátů, ale má čas či sílu, aby podpořil svého mocenského partnera Babiše.

"Věřím, že dneska se s Poslaneckou sněmovnou jako prezident loučí," uvedla. Další poslanec TOP 09 Dominik Feri s odkazem na Zemanův slib nedělat kampaň žertoval, že obdivuje zkušenější kolegy politiky. "Miloš Zeman zvládne mluvit pár dní před volbami ve sněmovně do televize a nedělá přitom vůbec žádnou kampaň," napsal.

Lidovecký poslanec Marek Výborný také míní, že Zeman vedl kampaň. "Rád bych věřil, ze to byl můj první a zároveň poslední projev Miloše Zemana na půdě sněmovny," uvedl na twitteru.

Podle předsedy poslaneckého klubu KDU-ČSL Jana Bartoška prezident nepřímo podpořil vydání Babiše i místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v případu Čapího hnízda, když říkal, že poslanci nemají nahrazovat soudy.

Šéf ODS Petr Fiala na stejné sociální síti uvedl, že Zeman se v proslovu věnoval spíš jednotlivostem než celkovému obrazu. "Z jeho projevu bylo jasně vidět, že za dva dny znovu kandiduje. Nakonec nám ale dal za pravdu, že koncept menšinové vlády Andreje Babiše je neudržitelný," uvedl.

Místopředseda STAN Vít Rakušan také hovoří o předvolebním proslovu. "Maximální prostor pro Andreje Babiše. Téměř neomezený prostor pro vládu bez důvěry. Kritika neziskovek. Rýpnutí do všech stran, kromě těch, které ho podporují. Překvapilo snad něco?" konstatoval.

I obrat je o volbách, míní politici 

Změna postoje prezidenta Miloše Zemana k požadavkům na jmenování Andreje Babiše (ANO) premiérem v případném druhém pokusu má pak podle politiků spojitost s víkendovými volbami hlavy státu. 

"Je to chytrá mocenská hra, ale myslí přitom pan prezident pouze na sebe, nikoliv na Českou republiku," řekl šéf sněmovního klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Zeman podle něj dopředu počítal, že Babišova vláda v prvním kole nedostane a pak "bude v podstatě libovolně dlouhou dobu držet vládu bez důvěry a dávat si své vlastní podmínky premiérovi".

Podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka tak měl prezident učinit už v prvním pokusu. "Mohli jsme si odpustit tento kabaret zvaný první pokus," míní.

"Proč prezident Zeman nechtěl těch 101 podpisů již nyní pro první pokus? Nehodilo se to do časového konceptu jeho nekampaně k prezidentské volbě," doplnil ho na sociálních sítích místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Do spojitosti s víkendovým prvním kolem voleb hlavy státu dává výrok i Mikuláš Ferjenčík z Pirátů. "Chce vyhrát volby, tak podkuřuje voličům Andreje Babiše," uvedl.

Jako krok správným směrem hodnotí Zemanovo rozhodnutí politici ČSSD, o které se spekuluje jako o možném koaličním partnerovi ANO.

Podle předsedy ČSSD Milana Chovance "je to správná cesta ke stabilitě ČR". Kandidát na předsedu sociálních demokratů Jan Hamáček připomněl, že prezident dnes ve sněmovně řekl, že vytvoří dostatečný prostor pro jednaní o vládě ve druhém pokusu. "Jeho požadavek na 101 podpisů chápu v tomto kontextu. Současně tím pan prezident říká, že usiluje o vznik většinové vlády, která získá důvěru sněmovny," uvedl.

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš míní, že prezident vytváří prostor pro další jednání a podporou menšinového kabinetu po neomezenou dobu vytváří na parlamentní strany tlak. "Zároveň utužuje spojenectví pro pokračování prezidentské volby. Logický kalkul," uvedl.

Tagy: Česko domácí hlasování o důvěře český prezident česká politika Čapí hnízdo

Zdroje: ČTK