Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Hrad za péči o Zemana v Lánech zaplatil asi 480 000 korun

Hrad za péči o Zemana v Lánech zaplatil asi 480 000 korun
Péči o prezidenta po téměř dvouměsíčním pobytu v Ústřední vojenské nemocnici na konci listopadu převzala soukromá společnost Senior Home Group, která patří do skupiny Penta Hospitals | zdroj: Alexandr Malachovsky / CNC / Profimedia

Kancelář prezidenta republiky zaplatila soukromé firmě za zdravotní péči o prezidenta Miloše Zemana v Lánech za listopad a prosinec asi 480 000 korun.

S odkazem na informace z KPR to dnes uvedl server Seznam Zprávy. Prezidentská kancelář společnosti Senior Home Group platí náklady, které převyšují platbu od zdravotní pojišťovny.

Podle serveru KPR za listopadovou péči zaplatila 79 420 korun, faktura za prosinec byla vystavena na 399 300 korun.

Péči o prezidenta po téměř dvouměsíčním pobytu v Ústřední vojenské nemocnici na konci listopadu převzala soukromá společnost Senior Home Group, která patří do skupiny Penta Hospitals. Zemanovi je k dispozici neustále jedna sestra. Firma poskytla i další personál včetně vrchní sestry, která na péči dohlíží.

Boris Šťastný z vedení Senior Home Group dříve ČTK řekl, že domácí péče je v principu hrazena z veřejného zdravotního pojištění v rozsahu, který je dán zákonem. Pokud přesáhne danou regulaci nebo jde o úkony nehrazené z pojištění, platí zbytek na základě uzavřené smlouvy KPR.

Zeman v neděli Frekvenci 1 řekl, že s pomocí hole a jednoho bodyguarda začal chodit, schopen je udělat několik kroků. Již před hospitalizací se prezident pohyboval na vozíku. Zeman také uvedl, že i nadále dostává umělou výživu žaludeční sondou.

Důvod hospitalizace Pražský hrad nezveřejnil. Lékaři nutnost péče zdůvodnili komplikacemi spojenými s jeho chronickým onemocněním. Člen prezidentova lékařského konzilia chirurg Pavel Pafko řekl, že Zeman má chronické jaterní onemocnění a naznačil, že jde o cirhózu jater.

Bývalá ministryně pro lidská práva, psychiatrička Džamila Stehlíková na podzim uvedla, že Zemanovy zdravotní problémy souvisí s alkoholickou jaterní cirhózou. Pražský hrad na její vyjádření reagoval pohrůžkou žaloby.

Server iDnes.cz uvedl, že právník prezidenta Marek Nespala Stehlíkové zaslal předžalobní výzvu. Žádá v ní omluvu za výrok, že „lze předpokládat, že prezident Miloš Zeman byl hospitalizován kvůli metabolickému rozvratu v rámci alkoholické jaterní cirhózy“.

Stehlíková se omlouvat nechce. Je přesvědčena o tom, že má pravdu. Pokud se neomluví, Hrad bude podle Nespaly reagovat žalobou.

Zdroje: