Hlavatý musel jako senátor skončit. A tak kandiduje na své místo znovu

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Situace kolem senátorského křesla na Trutnovsku začíná připomínat absurdní komedii. V doplňujících volbách, které se konají 5. a 6. ledna, je mezi devíti kandidáty i Jiří Hlavatý. Právě on musel senátorské místo opustit, protože byl na podzim zvolen do Poslanecké sněmovny. Hlavatý o tom ale nebyl údajně srozuměn, a senátorský post chce získat zpět.

Jiří Hlavatý (vlevo) bude znovu kandidovat na senátora

Jiří Hlavatý (vlevo) bude znovu kandidovat na senátora,zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

"Pan Hlavatý bude kandidovat za hnutí ANO, získal jednoznačnou podporu ANO pro senátní volby na Trutnovsku," potvrdil dnes krajský předseda hnutí Pavel Plzák.

Jména kandidátů trutnovský městský úřad zveřejní až po vydání rozhodnutí o registraci kandidátky, řekl dnes Jiří Masařík z trutnovské radnice. Přihlášky k registraci mohli kandidáti podávat do 20. listopadu do 16:00.

"Jde o kandidáty ČSSD, KSČM, ODA, Starostové a nezávislí (STAN), Česká pirátská strana, hnutí ANO 2011, SPD Tomia Okamury a Nezávislá iniciativa (NEI). Teď do 26. listopadu bude probíhat kontrola registrací. Jména sdělíme, až proběhne registrace," řekl Masařík s tím, že devátý je nezávislý kandidát

Pod obvod 39 Trutnov spadají kromě Trutnovska i některé obce na Náchodsku. Senátních voleb v roce 2014 se zúčastnilo osm kandidátů.

Z dřívějších prohlášení zástupců hnutí a politických stran vyplývá, že ve volbách se střetnou například vrchlabský starosta Jan Sobotka, který kandiduje za Starosty a nezávislé (STAN) s podporou TOP 09, KDU-ČSL a ODS, místostarosta Úpice nominovaný ČSSD Karel Šklíba, majitelka tiskárny Luďka Tomešová za Okamurovu SPD nebo kandidátka komunistů Iva Řezníčková s přímou podporou Strany přátel občanů (SPO).

Hlavaté vynesly preferenční hlasy

V roce 2014 se na Trutnovsku o křeslo senátora ucházelo osm lidí. Hlavatý, majitel a generální ředitel největší české textilky Juta Dvůr Králové nad Labem kandidoval s podporou hnutí ANO a ve druhém kole vyřadil nedávno zesnulého náčelníka krkonošské horské služby Adolfa Klepše, jehož vyslala TOP 09. Dalšími soupeři byli například předchozí senátor za ČSSD Pavel Trpák, za ODS středoškolský učitel a radní města Trutnova Pavel Káňa, za KSČM důchodce Slavomír Brádler, za Kozí alternativu do voleb šel i aktivista Stanislav Penc.

Hlavatý kandidoval letos do Sněmovny na 18. místě kandidátky, poslanecký mandát mu ale zajistilo 4859 preferenčních hlasů. Zvolením poslancem mu zanikl mandát senátora, s čímž úspěšný podnikatel nepočítal. Po zvolení oznámil, že kandidaturu mínil spíše jako podporu ANO, a o něco později uvedl, že zváží opětovnou kandidaturu do horní komory.

Doplňovací volby do Senátu na Trutnovsku budou stát několik milionů korun. Největší část půjde na zaplacení volebních komisařů. V roce 2011 stály podle údajů ministerstva financí doplňovací volby na Kladensku zhruba 6,1 milionu korun.

Tagy: Senát ČR Česko domácí Parlamentní volby hnutí Ano česká politika

Zdroje: ČTK