Dnes je středa 9. dubna 2025., Svátek má Dušan
Počasí dnes 11°C Polojasno

Aktualizováno: Historická schůzka bude v dubnu. Co si od ní vůdce KLDR slibuje?

Aktualizováno: Historická schůzka bude v dubnu. Co si od ní vůdce KLDR slibuje?
Vůdce KLDR Kim Čong-un a jihokorejský prezident Mun Če-in | zdroj: Profimedia

Vůdci Severní a Jižní Koreje Kim Čong-un a Mun Če-in se sejdou 27. dubna. Na termínu schůzky se ve čtvrtek při přípravných rozhovorech dohodli zástupci obou stran. První mezikorejský summit po více než deseti letech by se měl uskutečnit v demilitarizované pohraniční zóně v jihokorejské části obce Pchanmundžom.

Agentura AFP uvedla, že Kim Čong-un se tak stane prvním severokorejským vůdcem, který od korejské války z 50. let vkročí na jihokorejskou půdu. Summitu bude předcházet 4. dubna setkání korejských představitelů na pracovní úrovni, na němž budou projednány podrobnosti týkající se vrcholné schůzky, včetně protokolu, bezpečnostních opatření a krytí rozhovorů v médiích.

Teprve třetí vrcholná schůzka od dob rozdělení Korejského poloostrova se bude konat krátce poté, co severokorejský diktátor naznačil ochotu jednat o ukončení jaderného programu KLDR.

Podle jihokorejského ministra pro sjednocení Čo Mjong-kjona, který byl jedním ze členů tříčlenné jihokorejské delegace na dnešních přípravných rozhovorech, by otázka denuklearizace Korejského poloostrova měla být také tématem plánovaného summitu Kim Čong-una a Mun Če-ina. Jednat by měli i o zlepšování mezikorejských vztahů, dodal Čo bez dalších podrobností.

Kim tento týden pobýval v Číně, která je nejbližším diplomatickým spojencem KLDR a jejím hlavním obchodním partnerem. Byla to jeho první zahraniční cesta od nástupu do čela země. Schůzka s prezidentem Si Ťin-pchingem byla podle pozorovatelů mimo jiné přípravou očekávaného summitu obou Korejí.

Čínští zástupci by měli dnes a v pátek informovat Soul o výsledcích jednání v Pekingu, kde Kim údajně rovněž zopakoval, že je připraven sejít se s šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem.

Detaily Kimových rozhovorů v Číně nejsou známy, podle expertů mohl jednat s čínskými představiteli o hospodářské spolupráci či žádat mírnější uplatňování sankcí, kterými Rada bezpečnosti OSN trestá KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy.

Právě zmírnění tlaku a mezinárodních sankcí je podle kritiků hlavním cílem nynějších vstřícných severokorejských gest.

Kvůli sankcím Pchjongjang přišel o většinu zdrojů příjmů. Stávající severokorejská diplomatická ofenziva přichází po velmi provokativním roce, kdy KLDR uskutečnila svoji zatím nejsilnější jadernou zkoušku a testovala také mezikontinentální balistické rakety vyvíjené tak, aby byly schopné zasáhnout Spojené státy.

Obě Koreje zůstávají technicky ve válečném stavu, protože vzájemný konflikt z let 1950-1953 byl ukončen pouze dohodou o příměří, nikoli řádnou mírovou smlouvou. Donedávna mezi nimi panovalo značné napětí kvůli severokorejským zbrojním zkouškám. Zlepšení situace přinesla účast KLDR na zimních olympijských hrách, které se v únoru konaly v jihokorejském Pchjongčchangu.

První setkání vůdců obou korejských států se uskutečnilo v roce 2000, kdy se sešel jihokorejský exprezident Kim Te-džung se severokorejským diktátorem Kim Čong-ilem. Kim Čong-il se pak v roce 2007 také setkal s Kim Te-džungovým nástupcem Ro Mu-hjonem. Výsledkem vrcholných schůzek byla řada projektů spolupráce.

Hlavní události ve vztazích KLDR a Jižní Koreje od konce korejské války:

  • 25. června 1950 - Vpádem severokorejských vojsk do Jižní Koreje začala korejská válka. Ukončila ji27. června 1953 dohoda o příměří, mírová dohoda ale nikdy nebyla uzavřena a podél 38. rovnoběžky navíc vzniklo demilitarizované pásmo.
  • 22. září 1971 - První oficiální kontakty mezi oběma státy.
  • 4. července 1972 - Po prvním jednání na vyšší úrovni bylo v Pchjongjangu a v Soulu zveřejněno "Společné prohlášení Severu a Jihu", jehož základem byly zásady sjednocení.
  • 19. srpna 1972 - Zřízena "horká linka" mezi oběma zeměmi, poté několikrát přerušena.
  • 20. až 23. září 1985 - První výměnné návštěvy se zúčastnilo 100 příslušníků rozdělených rodin z obou zemí. Poté výměny pokračovaly.
  • 9. listopadu 1987 - Dva agenti KLDR vyhodili do povětří jihokorejské letadlo; zahynulo všech 115 lidí na palubě.
  • 4. až 7. září 1990 - První setkání na nejvyšší úrovni od rozdělení země se konalo v Soulu za účasti premiérů.
  • Září 1991 - Jižní Korea a KLDR vstoupily do OSN.
  • 13. prosince 1991 - Podepsána dohoda o usmíření, neútočení, vzájemné výměně a spolupráci.
  • 31. prosince 1991 - Obě země parafovaly smlouvu o vyhlášení Korejského poloostrova pásmem bez jaderných zbraní.
  • 13. až 15. června 2000 - První summit korejských států; Kim Te-džung a Kim Čong-il v Pchjongjangu podepsali mimo jiné komuniké o usmíření a případném znovusjednocení a o ekonomické výměně.
  • 10. ledna 2003 - KLDR odstoupila od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT).
  • 14. února 2003 - Na východě mezikorejské hranice přechodně otevřen první pozemní hraniční přechod mezi Jižní Koreou a KLDR.
  • 12. května 2003 - KLDR oznámila, že ruší dohodu, na jejímž základě měl být Korejský poloostrov bezjadernou zónou.
  • Prosinec 2003 - Otevřen společný průmyslový komplex Kesong, který leží na území KLDR, jen pár kilometrů od demilitarizované zóny. V únoru 2016 byl uzavřen v reakci na raketové a jaderné testy KLDR.
  • 5. července 2006 - KLDR zkušebně odpálila několik raket včetně mezikontinentální střely Tepodong-2 s možným doletem až 6000 kilometrů. Dosud KLDR vyzkoušela tři mezikontinentální rakety.
  • 10. února 2005 - KLDR oficiálně přiznala, že vlastní jaderné zbraně. Dosud provedla šest jaderných testů: v říjnu 2006, v květnu 2009, v únoru 2013, dva v roce 2016 (leden a září) a poslední a dosud nejsilnější loni v září, kdy se údajně jednalo o test vodíkové bomby. Všechny testy byly vždy potrestány rezolucemi a sankcemi Rady bezpečnosti OSN.
  • 14. července 2007 - KLDR po sérii šestistranných jednáních s Jižní Koreou, USA, Ruskem, Japonskem a Čínou uzavřela jaderný komplex v Jongbjonu výměnou za dodávku těžkého topného oleje. V září 2015 Severokorejci provoz v Jongbjonu obnovili.
  • 2. až 4. října 2007 - Druhý mezikorejský summit; prezidenti Kim Čong-il a Ro Mu-hjon v Pchjongjangu obnovili slib o neútočení.
  • 30. ledna 2009 - Severní Korea oznámila, že odvolává všechny politické a vojenské smlouvy, které kdy uzavřela s Jižní Koreou.
  • 27. května 2009 - Severní Korea oznámila, že se už necítí být vázána dohodou o příměří z roku 1953.
  • 26. března 2010 - Při kontrole sporné námořní hranice potopena jihokorejská korveta Čchonan (46 mrtvých). Mezinárodní komise 20. května oznámila, že katastrofu způsobilo severokorejské torpédo, KLDR označila výsledky vyšetřování za vykonstruované.
  • 8. března 2013 - KLDR vypověděla dohodu o příměří z roku 1953, smlouvu o neútočení s Jižní Koreou z roku 1991 a uzavřela hraniční přechod se svým sousedem. Byla to reakce na nové sankce proti KLDR.
  • 12. prosince 2015 - Dvoudenní jednání představitelů obou zemí v Kesongu skončila bez ohlášení jakýchkoli výsledků.
  • 9. ledna 2018 - V pohraniční vesnici Pchanmundžom se poprvé od roku 2015 sešli vysocí představitelé obou Korejí. KLDR oznámila, že vyšle svou delegaci na ZOH, které se v únoru konaly v Jižní Koreji. Země se domluvily i na obnově vojenské horké linky.
  • 6. března 2018 - Jihokorejská prezidentská kancelář po návratu svých představitelů z KLDR, kde jednali s Kim Čong-unem, oznámila, že obě země v dubnu uspořádají summit.
  • 28. března 2018 - Agentura Nová Čína potvrdila, že Kim Čong-un pobýval v předchozích dnech Číně a jednal s prezidentem Si Ťin-pchingem. Měl mimo jiné prohlásit, že jeho země je odhodlána vzdát se za jistých podmínek svých jaderných zbraní.
Zdroje: