Kim skutečně pobyl v Číně. Za svůj cíl vyhlásil bezjadernou KLDR

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Pondělní informace o návštěvě Kim Čong-una v Číně byly potvrzeny. Vůdce Severní Koreje se setkal s prezidentem Si Ťin-pchingem, a během jednání oznámil, že jeho cílem je ukončení severokorejského jaderného programu. Kromě obnovení dřívějšího přátelství obou zemí se vzájemně dohodli na dalším setkání v KLDR.

Kim Čong-un s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem

Kim Čong-un s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem,zdroj: Profimedia

Čínská agentura napsala, že Kim v zemi pobýval od neděle do dneška a doprovázela jej manželka. KLDR uvedla, že oba vůdci jednali o mimo jiné o situaci na Korejském poloostrově a že Kim označil setkání za předěl ve zlepšování vzájemných vztahů. Je prý spokojen, že se podařilo dosáhnout shody ve věcech, na nichž mají obě země společný zájem.

Bílý dům uvedl, že Čína informovala amerického prezidenta Donalda Trumpa o průběhu jednání. "USA zůstávají v kontaktu s našimi spojenci Jižní Koreou a Japonskem. Vidíme tento vývoj jako další důkaz, že naše kampaň nejvyššího tlaku vytváří příhodnou atmosféru pro dialog se Severní Koreou," uvedl v prohlášení Trumpův úřad s odkazem na loňské zpřísňování sankcí či vyhrocené slovní výměny mezi Trumpem a Kimem.

Obnovené přátelství

Kim na setkání v Pekingu zopakoval, že je připraven se v brzké době sejít přímo s americkým lídrem.

O utajované návštěvě někoho z vysokých představitelů KLDR, jehož do sousední země podle všeho dovezl vlak, inforovala média již od pondělka; agentura Bloomberg hovořila přímo o Kimovi. Setkání mělo být podle znalců přípravou na chystané jednání s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem, s nímž se má severokorejský diktátor sejít koncem dubna. Jižní Korea dostane o pekingském setkání od Číny informace ve čtvrtek, uvedl Soul.

Čína je dlouhodobě nejbližším diplomatickým spojencem KLDR a jejím hlavním obchodním partnerem, ačkoli v poslední době se vztahy obou zemí zhoršily vzhledem k rozhořčení Pekingu nad zbrojními testy Severní Koreje a čínské podpoře mezinárodních sankcí uvalovaných na KLDR. Kimova návštěva v Pekingu podle médií dokázala, že ochlazení vztahů bylo zřejmě jen přechodné.

Tagy: Čína zahraničí KLDR jaderné zbraně jaderný program KLDR

Zdroje: ČTK