Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Generace vymytých mozků a falešný život na sociálních sítích

Generace vymytých mozků a falešný život na sociálních sítích
Ilustrační snímek | zdroj: ThinkStock

Během pouhých několika let se jí podařilo vybudovat internetové impérium, které jí vydělávalo víc než slušné peníze. Vykonstruovaný, falešný obraz sebe sama a života, který prezentovala na sociálních sítích, jí ale jednoho dne vyděsil natolik, že se rozhodla to všechno zahodit. A prozradit světu, jak se vydělává na sociálních sítích. 

Essena O’Neillová je osmnáctiletá Australanka s dlouhými blond vlasy a širokým úsměvem.  Její účet na Instagramu v uplynulých třech letech plnily fotky krásné dospívající dívky s tělem modelky, která má vše, co si jen může přát.

Její pohádkový život na Instagramu přilákal stovky tisíc odběratelů. Za jedinou fotku dostávala za produktovou propagaci "klidně dva tisíce australských dolarů" (v přepočtu kolem 35 tisíc korun), jak sama říká.

Před několika dny ze svého účtu smazala přes dva tisíce snímků, které podle ní "nesloužily žádnému jinému skutečnému účelu než sebepropagaci". U zbývajících fotek upravila popisky, aby na nich ukázala, jak funguje manipulace na sociálních sítích a co se za nimi skutečně skrývalo.

U jednoho z nich, kde má na sobě bikiny, původně stálo: "Doma to začíná být docela divočina. Matika a anglina na sluníčku". Teď se tam píše: "Vidíte, jakou výpovědní hodnotu měly moje popisky … břicho zatažené, strategická póza, vystrčená prsa. Jen chci, aby mladé dívky věděly, že tohle není opravdový život, není to cool ani inspirativní. Je to falešná dokonalost loudící po pozornosti."

Pod dalším snímkem zase upozorňuje, že i fotky, které vypadaly jako opravdové momentky ze života, byly vykonstruované a sloužily k propagaci nějakého produktu.

Australanka se dušuje, že nadobro opouští prázdný a falešný život, který dosud vedla na sociálních sítích, odchází z Instagramu a YouTubu. Na internetu ale zůstává. Založila si stránky www.letsbegamechangers.com, kde vypráví svůj příběh a vyzývá ostatní, aby žili opravdově.

Výzvou "neobdivujte mě a můj vykonstruovaný život" vyvolala na internetu bouři, pozitivní ohlasy se vrší jeden na druhý. Pravda, o něco méně jsou nadšené její "kolegyně z branže". Přilákala tím také pozornost světových médií od amerického gigantu Buzzfeed po prestižní britský list The Guardian.

Faktem je, že přispívat na YouTube a Instagram začala prakticky ještě jako dítě, ve svých patnácti. A jak sama říká, sociální sítě ji rychle úplně pohltily. Její život se nakonec smrskl na dlouhé hodiny aranžování fotek tak, aby výsledek vypadal dokonale a zároveň přirozeně, mezi neustálé kontroly, kolik lidí jí snímek ohodnotilo pozitivně a kolik dalších odběratelů jí přibylo. Když se pak ohlédla za svou internetovou kariérou, zjistila, že vlastně neumí nic reálného. 

Příběhy mladých blogerů a youtuberů jsou sice na jednu stranu fascinující tím, v jak mladém věku a na jakých "nesmyslech" lze na internetu vydělávat závratné sumy, zároveň se za tím vším leckdy skrývá smutná realita. 

Ztratit kontrolu nad tím, co je skutečné a co je jen konstrukt, může velmi snadno i dospělý člověk. U dětí ale toto nebezpečí může být o něco větší. Co se pak stane, až celé generace úplně ztratí kontakt s realitou a uvěří svému falešnému obrazu?

Zdroje:
Vlastní