Francouzští poslanci jedou na 'zakázaný' Krym. Chtějí se 'pobavit s lidmi'

- Aktuality autor: art

Desetičlenná delegace francouzských poslanců a senátorů míří na Krym. Jejich návštěva území anektovaného před časem Ruskem, která začíná ve čtvrtek, vyvolala bouřlivé reakce. Francouzští politici se brání, že jde o jejich soukromou iniciativu a jedou tam proto, aby se pobavili s místními obyvateli. 

Krym se zapsal do učebnic dějepisu dávno před ruskou anexí už za druhé světové války jaltskou konferencí

Krym se zapsal do učebnic dějepisu dávno před ruskou anexí už za druhé světové války jaltskou konferencí , zdroj: Profimedia.cz

"Chceme pochopit, jak tam žijí lidé," vysvětlil ruskému deníku Kommersant člen zahraničního parlamentního výboru Thierry Mariani, který shodou okolností spolupředsedá Asociaci francozsko-ruského dialogu.

V desetičlenné delegaci jsou podle jeho slov zástupci širokého politického spektra, od lidí Nicolase Sarkozyho, přes centristy a zástupce levice.

Francouzi si chtějí popovídat s obyvateli Jalty a Sevastopolu, sejdou se ale i s představiteli krymského vedení. Po cestě se také zastaví v Moskvě, kde si popovídají s předsedou ruského parlamentu Sergejem Naryškinem.

Rusové jsou z příjezdu francouzské delegace nadšení. Předseda zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu Alexej Puškov to dokonce označil za "průlom". Ukrajinci jsou naopak naštvaní. Ukrajinská agentura UNIAN píše, že Francouzi nepožádali Kyjev o svolení, zda smí jet na Krym či ne. Ukrajinští politici francouzské delegaci hrozí, že její cesta nezůstane bez následků.

Napjatá atmosféra panuje i na francouzské politické scéně. Rozhodnutí desetičlenné skupiny považuje francouzské ministerstvo zahraničí za porušení mezinárodního práva, jak uvedl mluvčí resortu Romain Nadal. Vláda jí ale v cestě může jen těžko zabránit vzhledem k tomu, že jde o soukromou aktivitu politiků.

Tagy: Francie Rusko zahraničí Ukrajina Krym krize na Krymu anexe Krymu rusko-ukrajinská krize mezinárodní vztahy mezinárodní politika francouzská politika

Zdroje: Novaja Gazeta,Kommersant