Dnes je neděle 22. května 2022., Svátek má Emil
Počasí dnes 12°C Polojasno

Finanční policie Kalouskovi zůstane. Bude ale víc pod kontrolou

Finanční policie Kalouskovi zůstane. Bude ale víc pod kontrolou
zdroj: Mediafax

Jak vypadá situace ve vládní koalici před středeční K9, na níž se má jednat o dodatcích ke koaliční smlouvě? Podle informací ParlamentníchListů.cz by se měly především ještě dořešovat programové záležitosti. Důležitý posun je ve věci nezávislosti Finančně analytického útvaru ministerstva financí.

ODS i Věci veřejné by byly nejraději, kdyby byl úřad vyčleněn úplně mimo ministerstvo financí, případně další rezorty. VV navrhovaly, že by útvar mohl spadat pod Českou národní banku.

FAÚ dozná změn

Podle informací ParlamentníchListů.cz se patrně nepodaří prosadit, aby byl FAÚ odejmut z gesce ministerstva financí, neboť kdyby se tak stalo, hrozilo by, že by TOP 09 na popud ministra financí Miroslava Kalouska odešla z vlády, ale je shoda, že dojde k určité změně směrem k větší kontrole.

Tedy, že by byl například šéf úřadu jmenován vládou a byl by podřízen kontrole nějakého orgánu. Poslanec ODS Michal Doktor v tomto smyslu navrhoval, že by podobně jako v případě BIS či odposlechů vznikla stálá sněmovní kontrolní komise složená z poslanců.

V programových záležitostech akcentují VV především otázky boje proti korupci, práva a větší specifikaci reforem.

Celý článek na ParlamentniListy.cz