Filmy se superhrdiny jsou nechutný brak, rozčiluje se režisér Vymítače

- Magazín autor: pal

Ne každý má radost ze záplavy filmů se superhrdiny, které dobývají i tuzemská kina. Třeba režiséra Williama Friedkina, který natočil takové filmy jako Exorcista (Vymítač ďábla) nebo Francouzskou spojku, příval superhrdinských a sci-fi snímků doslova znechucuje. 

Záběr z Vymítače, který patří do zlatého fondu kinematografie

Záběr z Vymítače, který patří do zlatého fondu kinematografie,zdroj: Profimedia.cz

Filmy mívaly kořeny v závažných věcech. Byly o skutečných lidech dělajících skutečné věci," prohlásil devětasedmdesátiletý režisér v rozhovoru, který poskytl během své účasti na pařížském Filmovém festivalu Champs-Elysées.

"Ale dnes je kinematografie v Americe o samých Batmanech a Supermanech a Iron Manech a Avengerech a Hunger Games - samých věcech, které vůbec nemám zájem vidět," dodal.

Změnil se filmový divák?

Zároveň připustil, že právě tento směr, kdy se studia snaží zaujmout co největší okruh diváků, je důvodem, proč jeho vlastní filmy, které zažívaly vrchol popularity v 70. letech, vypadly z ohniska zájmu. "Moje filmy do tohoto rámce nezapadají," řekl.

Tuto změnu Friedkin poprvé zaznamenal v roce 1977, kdy natočil to, co sám považuje za svůj nejlepší film - Mzdu strachu o čtyřech mužích převážejících náklad nitroglycerinu v Jižní Americe. Tento film ale prošuměl bez většího zájmu a naprosto ho převálcoval filmový hit ze stejného roku - Hvězdné války.

Nyní se podle Friedkina nejlepší práce pro režiséry nabízí v televizi a na kabelových stanicích, kde vznikají kvalitní seriály, jako je Temný případ či Domek z karet. Sám hodlá na tuto vlnu naskočit; připravuje scénář pro kabelovou stanici HBO o herečce Mae Westové, která patřila mezi americké sex-symboly a je považována za jednu z největších hvězd v dějinách Hollywoodu.

Nedělám filmy pro peníze

"Většina mých filmů je o tenké linii mezi dobrem a zlem, které existuje v každém z nás," řekl. "Věřím, že v každém z nás je dobrá stránka a temná stránka. Neustále bojujeme, aby ta dobrá triumfovala nad tou zlou - ale někdy se to lidem nepodaří a přestanou ovládat sami sebe," dodal.

Jeho filmy Exorcista a Francouzská spojka dosáhly velké popularity, ale Friedkin odmítl natočit pokračování svých mistrovských kousků, protože by to podle něj bylo jen o penězích. "Nemám zájem dělat filmy jen proto, abych dostal šek. Musím ten film milovat, jeho příběh a postavy. Jeden Exorcista stačil," řekl. "Pak natočili ještě čtyři pokračování, ale já žádné z nich neviděl, a ani o to nemám zájem."

Tagy: Francie zahraničí umění a kultura televize a kino film a divadlo

Zdroje: ČTK