Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes 0°C Zataženo

Fackovanou Karolínu Peaku sráží už i politologové

Fackovanou Karolínu Peaku sráží už i politologové
Karolína Peake. | zdroj: Mediafax

Na konto vicepremiérky Karolíny Peake se poslední dobou množí kritika nejenom ze strany prezidenta Miloše Zemana, který ji navíc veřejně zesměšnil už poněkolikáté - naposledy na sjezdu ČSSD. Podle politologa Lukáše Jelínka je ale vicepremiérka „ledová královna“ a proto by sázel na to, že s ní tyto útoky nezamávají. Dokonce jí Jelínek věští další politickou budoucnost. Sama Peake pak soptí kvůli jmenování Vlastimila Picka ministrem obrany.

Vicepremiérka, šéfka LIDEM a exministryně obrany Karolína Peake to má těžké. V posledních měsících se stala jakýmsi patníkem, do něhož si každý rád kopne. Sotva ji totiž stačil vystrnadit premiér Petr Nečas (ODS) z postu ministryně obrany, obul se do ní jak bývalý prezident Klaus, tak současný prezident Miloš Zeman

Klaus totiž tehdy naznačil, že angažmá předsedkyně strany LIDEM v čele armádního resortu nepovažuje za vhodné, a vyjádřil pochybnosti, zda „vojáci, statní mužové, budou takovou dívenku akceptovat“. 

A jakoby toho nebylo málo, Zeman si do Peake také kopnul. V sobotu na sjezdu ČSSD o ní řekl: „Dovedete si mě představit, že podporuji Nečasovu nebo Schwarzenbergovu vládu, což by v obou případech byla vláda Miroslava Kalouska? Nebo že bych si, nedej Bůh, přál dokonce vládu Karolíny Peake?“ Sál plný sociálních demokratů se pak na účet koaličních špiček, a samozřejmě také Peake, dobře bavil.

„Výroky k vládě nejsou ničím novým,“ reagovala ještě tentýž den vicepremiérka Nečasova kabinetu na kritické výroky hlavy státu a přiznala, že útoky vůči její osobě ji trochu překvapují. „Překvapují, protože Miloš Zeman si dělá obrázek prostřednictvím jím nenáviděných médií, osobně jsme se ale přitom nikdy nesetkali,“ dodala k tomu.

Ustojí tyto útoky?

 

Je ale Peake schopná takové útoky, pokud budou dlouhodobé, ustát? „Těžko říct. Ledaskoho mohou takové podobné výroky naštvat, mrzet, či deptat, neboť v takovém prostředí se hodně těžko pracuje, a navíc je toto chování k ní přinejmenším negentlemanské. Ovšem na druhou stranu ona sama působí na politické scéně jako jakási ´ledová královna´, která dokáže ledacos ustát a překousnout. Takže spíš bych sázel na to, že s ní tyto útoky nijak zvláště nezamávají a že je dokáže přejít, což ji ale pochopitelně někdo bude přičítat k tíži jako projev arogance,“ zmínil na dotaz ParlamentníchListů.cz politolog Lukáš Jelínek z Masarykovy demokratické akademie.

Pokud by ale v této fázi měla Peake na něco reagovat, tak to podle Jelínka rozhodně nejsou tyto slovní šťouchance, jako spíše věcná politická kritika. „Být na jejím místě, tak bych takové osobní útoky tiše přecházel,“ poradil Jelínek.

Zdroje: