Dnes je neděle 5. února 2023., Svátek má Dobromila
Počasí dnes -6°C Oblačno

Okamuru vyděsil vrah: Můj plán, to je revoluce. Hrozí tu obrovský výbuch

Okamuru vyděsil vrah: Můj plán, to je revoluce. Hrozí tu obrovský výbuch
Tomio Okamura řeční | zdroj: Mediafax

Senátor Tomio Okamura připouští, že pokud bude cítit zájem, povede do voleb alianci protivládních hnutí a iniciativ s jediným cílem: Změnit volební systém a významně posílit přímou demokracii a odvolatelnost politiků. "To je zásadní revoluce," sdělil při podrobném popisování svých plánů Okamura ParlamentnímListům.cz. Uvedl též, že bychom si měli vzít poučení z nedávné tragédie ve Frenštátu pod Radhoštěm.

Během svého vystoupení v Olomouci jste potvrdil, že chcete vytvořit koalici protivládních iniciativ, která se s Vámi v čele bude ucházet o hlasy voličů v parlamentních volbách. Máte už jasnou představu o tomto projektu?

Potvrdil jsem pouze to, že to zvažujeme jako jedinou variantu, pokud bychom do voleb chtěli jít. Ale může se stát zázrak - poslanci dostanou rozum a odhlasují zákon o občanském referendu. V tom momentě bych místo volební kampaně raději spustil kampaň za novou ústavu, která změní poměrný volební systém na většinový a přinese sebou prvky přímé demokracie. Chci změnit systém v naší zemi směrem k přímé demokracii, to znamená většího podílu občanů na řízení naší země.

Vystoupil jste společně s pravicově orientovaným ekonomem Pavlem Kohoutem a nezařazeným poslancem Radimem Fialou, který vystoupil z ODS. Na druhé straně spolupracujete například se Slávkem Popelkou z Holešovské výzvy. Jak jde dohromady kupříkladu pravicové volání po nízkých daních s rétorikou protivládních hnutí, které chcete oslovovat a které se pozorovatelům jeví spíše levicově? Jste si vědom toho, že Vás mohou volit jak lidé ostře pravicoví, tak voliči zaměření jasně levicově a některé z nich po volbách zkrátka musíte zklamat?

Nic si přece navzájem neodporuje - to, že tady politikové a média urputně rozdělují lidi na pravici a levici, je přežitý trik jak si rozdělit politickou scénu. Nebo máte pocit, že nízké daně budou vadit chudým? Nebo bohatým? Komu myslíte bude vadit úsporný stát, který nerozkrádá a kde jsou politici odpovědní a kdykoli odvolatelní - popelářovi nebo majiteli pekárny? Nikomu.

Myslíte, že bohatý továrník bude mít vztek, že invalida bude mít větší důchod? To možná tvrdí Kalousek, ale neznám boháče, který by bezmocným záviděl jedinou korunu. To, proč jsou slušní bohatí naštvaní, jsou rozkradené miliardy - a kvůli tomu samému jsou naštvaní i chudáci. Nebo máte jinou zkušenost?

Zdroje: