Exekucí ubývá. I tak je jich však stále dost

AKTUALITA - Aktuality autor: von

I když bylo v loňském roce uvaleno na české firmy a domácnosti o desetinu méně exekucí než o rok dříve, celkový počet exekucí stoupl na 4,68 milionu. Stoupající počet exekucí znamená, že se je nedaří vymáhat, navíc se týkají čím dál menšího okruhu dlužníků. Na dnešní konferenci o tom informovala Exekutorská komora ČR.

Loni bylo zahájeno 680 tisíc nových exekucí. Ilustrační snímek

Loni bylo zahájeno 680 tisíc nových exekucí. Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

U fyzických osob bylo loni vedeno 4,5 milionu exekucí proti 834 tisícům dlužníků, u právnických osob 228 tisíc exekucí proti 68 tisícům dlužníků. Celková vymáhaná částka loni činila 325 miliard korun, v roce 2015 to bylo 302 miliardy korun.

Nejvíce nových exekucí bylo loni zahájeno v Ústeckém kraji (téměř 99 tisíc) a v Praze (97 tisíc). Z pohledu poměru počtu nově nařízených exekucí k počtu obyvatel je na tom nejhůře kraj Ústecký, nejlépe kraj Zlínský.

Největší počet exekucí je veden proti lidem ve věku mezi 28 až 47 lety, jde o zhruba 2,6 milionu exekucí. Nezanedbatelný podíl mají i starší lidé. "Například u občanů starších 68 let registrujeme kolem 110 tisíc exekucí," uvedl viceprezident komory Vladimír Plášil.

V zastoupení pohlaví vedou muži, na které se vztahuje zhruba 62 procent exekučních případů. Loni bylo zahájeno zhruba 4200 exekucí na výživné, 3300 případů se vztahovalo k výživnému na nezletilé dítě. V souvislosti s vymáháním dlužných alimentů bylo v loňském roce pozastaveno 1407 řidičských oprávnění.

Více než polovina exekucí se vztahuje na dluhy do 10 tisíc korun. Na 49 procent všech dlužníků má čtyři a více exekucí. Počet občanů se čtyřmi a více exekucemi vzrostl loni na 413 tisíc (meziroční růst o deset procent). O 19 procent narostl počet občanů s jednou až třemi exekucemi na 421 tisíc.

Exekuce se koncentrují na stále užší okruh dlužníků a jedna fyzická osoba tak má v průměru 5,3 exekuce.

"Mnohačetnost exekucí tak stále zůstává jedním z nejtíživějších celospolečenských problémů. U většiny pohledávek je u lidí, kteří čelí zároveň několika exekucím, prakticky nemožné dlužnou částku v únosném čase vymoci," řekla prezidentka Exekutorské komory Pavla Fučíková. " Na jedné straně je sice méně nových exekučních případů, nicméně jejich celkový počet roste. Z toho plyne, že se nám daří bohužel vymáhat stále méně exekucí," dodala.

Exekutorská komora i proto prosazuje místní příslušnost exekutorů. Při zavedení tohoto principu by byly exekuční případy přidělovány exekutorům podle místa trvalého bydliště dlužníků a byla by tak podle Fučíkové posílena nezávislost soudního exekutora. Ta by otevřela cestu k větší finanční participaci věřitelů na nákladech exekuce, takže by je motivovala k zodpovědnějšímu vymáhání svých pohledávek, dodala.

Neformální uskupení Exekutoři proti teritorialitě uvedlo, že statistiky neukazují na zhoršování problému narůstajícího počtu exekucí. Svědčí podle něj jen o tom, že se rozběhnuté exekuce nedaří rychle ukončovat - mimo jiné proto, že možnosti exekutorů vymoci pohledávky byly četnými legislativními změnami výrazně omezeny. Zavedení místní příslušnosti soudních exekutorů uskupení odmítá.

Tagy: Česko domácí exekuce exekutorská komora finanční gramotnost osobní finance

Zdroje: ČTK