Dnes je pátek 9. prosince 2022., Svátek má Vratislav
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Evropský parlament žaluje Evropskou komisi. Ta dostatečně neřeší situaci v Polsku a Maďarsku

Evropský parlament žaluje Evropskou komisi. Ta dostatečně neřeší situaci v Polsku a Maďarsku
Europoslanci odhlasovali usnesení o žalobě na Evropskou komisi už v červnu (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

Evropský parlament podal u Soudního dvora EU žalobu na Evropskou komisi kvůli nečinnosti, protože zatím nezasáhla proti státům porušujícím principy právního státu.

Informoval o tom předseda parlamentu David Sassoli. Podle nových pravidel může komise státům, které vládu práva nerespektují, pozastavit čerpání peněz z unijních fondů. Řízení pro porušení vlády práva nyní EK vede s Polskem a Maďarskem.

„Právní služba europarlamentu právě podala u Soudního dvora žalobu na Evropskou komisi kvůli tomu, že neaplikovala mechanismus vlády práva. Nyní očekáváme, že komise bude jednat. Slova je třeba přetavit v činy,“ napsal na twitteru Sassoli.

Nová pravidla podmiňující čerpání unijních peněz dodržováním principů právního státu platí od začátku roku. Maďarsko a Polsko se pak obrátily na soud se stížností, protože podle nich nové pravidlo porušuje unijní právo. Soudní dvůr o jejich stížnosti zatím nerozhodl.

Europoslanci odhlasovali usnesení o žalobě na EK už v červnu. Podle nich je potřeba ochránit bezprecedentní balík více než 1,8 bilionu eur (přes 46 bilionů korun), tvořený sedmiletým unijním rozpočtem a fondem obnovy, před zneužíváním v zemích, které efektivně nevyšetřují korupci či střet zájmů.

Unijní exekutiva dlouhodobě vede s Maďarskem a Polskem několik oddělených řízení souvisejících s právním státem, evropskými hodnotami a právy sexuálních menšin.

V říjnu vygradoval spor Bruselu s Varšavou, když polský ústavní soud rozhodl, že některé články základních smluv o Evropské unii odporují polské ústavě. Polský soud vydal tento verdikt poté, co se na něj obrátil premiér Mateusz Morawiecki. Ten nesouhlasil s výrokem unijního soudu, že soudní reforma prosazovaná polskou vládou může ohrozit nezávislost justice v zemi.

Zdroje: