Evropa i USA vítají Mubarakovu demisi, chtějí demokratický Egypt

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Američtí činitelé podle prvních reakcí vítají rezignaci egyptského prezidenta Husního Mubaraka. Totéž se dá říci i o představitelích zemí EU, kteří ve svých projevech nabídli Egyptu pomoc na cestě k demokracii a svobodným volbám.

Americký viceprezident Joe Biden v krátkém projevu označil poslední události za klíčový okamžik v historii Egypta i Blízkého východu. Předání moci v zemi by podle něj mělo vést k nezvratným změnám a demokracii. Prezident Barack Obama by se k dění v Egyptě měl vyjádřit později večer. 

Podle televizní stanice CNN se šéf Bílého domu o odstoupení egyptského prezidenta dozvěděl během jednání v Oválné pracovně. Poté několik minut sledoval televizní vysílání z Egypta. O Mubarakově záměru navzdory některým zprávám dopředu nevěděl. 

Odstoupení egyptského prezidenta uvítal i šéf demokratické většiny v Senátu Harry Reid. "Těší mne, že prezident Mubarak vyslyšel a věnoval pozornost hlasu egyptského lidu, kteří vyzvali ke změně," uvedl. Podle něj je nyní klíčové, aby se předání moci v zemi obešlo bez násilí. 

USA se obávají islamistů

Nejmenovaný činitel americké vlády řekl televizní stanici CNN, že v Egyptě nyní bude následovat "nepředvídatelná další kapitola". Spojené státy se zejména obávají, aby se moci v Egyptě neujali islamisté.

Americká média v této souvislosti připomínají, že na pátek připadá vítězství íránské revoluce, která také na začátku byla plná euforie a skončila autoritářským náboženským režimem.

Evropa nabízí pomoc

Čelní představitelé evropských států a EU respektují rozhodnutí egyptského prezidenta Husního Mubaraka, který po 18 dnech masových protivládních protestů odstoupil z funkce. Ve svých projevech nabídli této severoafrické zemi pomoc na cestě k demokracii a svobodným volbám, napsaly tiskové agentury. 

Ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonová podle Reuters prohlásila, že respektuje Mubarakovo rozhodnutí a zároveň vyzvala k dialogu ohledně vytvoření nové egyptské vlády. 

"EU respektuje dnešní rozhodnutí prezidenta Mubaraka. Tím, že odstoupil, vyslyšel hlas egyptského lidu a otevřel cestu pro rychlejší a hlubší reformy. ... Budoucnost Egypta je v rukou Egypťanů. EU je připravena pomoci, jak bude moci," přislíbila podle Reuters Ashtonová. 

Buzek: Egypťané chtějí starý režim zcela odstranit

Předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek podle AP uvedl, že Egypťané chtějí nyní starý režim zcela odstranit: "Evropa bude sledovat další kroky při plnění požadavku (egyptského) lidu na odvolání zákona o výjimečném stavu a při ukončení všech snah zastrašovat novináře, bojovníky za lidská práva nebo politické disidenty." 

Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle Mubarakovo odstoupení podle DPA uvítal. "Jsme svědky historického okamžiku. Těší nás, že se otevřela cesta pro nový politický začátek," konstatoval v New Yorku Westerwelle. 

"Doufáme, že Egypt bude svědkem demokratického přechodu, který povede ke svobodným volbám s účastí všech klíčových osob," konstatoval zase podle MTI maďarský ministr zahraničí János Martonyi. Ministr rovněž ujistil, že Egypťané mohou při přechodu jejich země k demokratickému státu počítat s pomocí mezinárodních společenství. 
 

Tagy: Evropa USA rezignace Egypt mubarak

Zdroje: ČTK