ČSSD bude mít možná volební sjezd jen jednou za tři roky

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Sociální demokraté by mohli v budoucnu svolávat sjezd jen každé tři roky. Na tři roky by pak volili také předsedu a další stranické funkcionáře.

Tento alternativní návrh k současnému dvouletému volebnímu období vyplynul z diskuse ke stanovám. Po zasedání předsednictva ČSSD to řekl úřadující předseda Bohuslav Sobotka

O změně stanov budou podle Sobotky ještě diskutovat tuto sobotu členové ústředního výkonného výboru. Konečné znění stanov pak schválí sjezd, který se sejde 18. března v Brně. Delegáti zvolí nové stranické vedení včetně předsedy. 

Obrana proti černým duším

Ve stanovách by se také mohlo objevit omezení počtu členů základních organizací. ČSSD se tak chce podle Sobotky bránit proti pochybným náborům členů, které se ve straně objevily. Kdby se v některém místě ukázalo, že je o členství v ČSSD velký zájem, muselo by vzniknout více organizací, dodal. 

Stejný účel má mít i navrhovaná změna, která podle Sobotky počítá pro nové členy s šestiměsíční čekatelskou lhůtou. Během ní by se mohl nový člen účastnit všech jednání, ale neměl by hlasovací právo, dodal.

Dvěma hlavními kandidáty na předsedu strany jsou aktuálně Bohuslav Sobotka a hejtman Michal Hašek. Šance obou kandidátuů jsou zhruba vyrovnané, což před sjezdem přináší i zvýšené napětí mezi zastánci Sobotky na jedné a Haška na druhé straně. Oba už dali najevo, že v případě svého vítězství chtějí mít toho druhého ve vedení strany.

Tagy: ČSSD nominace sjezd

Zdroje: ČTK