Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 1°C Smíšené přeháňky

EU, Británie a USA společně vyšetří válečné zločiny páchané na Ukrajině během ruské invaze

EU, Británie a USA společně vyšetří válečné zločiny páchané na Ukrajině během ruské invaze
Pochod na podporu Ukrajiny na londýnském Trafalgar Square v březnu. Británie se přidala k USA a EU ve snaze vyšetřit válečné zločiny spáchané během ruské invaze Ukrajiny | zdroj: Profimedia

Evropská unie, USA a Británie vytvořily konzultační skupinu, která má pomoci Ukrajině v její snaze vyšetřit válečné zločiny spáchané na jejím území během ruské invaze.

Hlavním cílem skupiny ACA (Atrocity Crimes Advisory Group) bude poskytovat podporu ukrajinské generální prokuratuře. Informoval o tom web amerického ministerstva zahraničí.

Skupina bude ukrajinské prokuratuře konkrétně pomáhat se zaznamenáváním podezření na spáchání válečných zločinů ruskými vojáky na Ukrajině a s přechováváním a analýzou důkazů o těchto činech.

Většina kriminálních expertů ze skupiny bude přitom z bezpečnostních důvodů působit převážně z Polska. „Je velice důležité zajistit, že všichni, kdo jsou zodpovědní za hrozná zvěrstva spáchaná během ničím nevyprovokované ruské agrese na Ukrajinu, budou pohnáni před soud,“ řekl k iniciativě šéf diplomacie EU Josep Borrell.

Jako první byl za spáchání válečného zločinu na Ukrajině souzen jednadvacetiletý ruský seržant Vadim Šišimarin, který dostal v pondělí u kyjevského soudu trest doživotí.

Šišimarin byl shledán vinným, že 28. února na rozkaz jiného ruského vojáka zastřelil z okna auta dvaašedesátiletého Ukrajince ve vsi Čupachivka na severovýchodě Ukrajiny.

Zdroje: