Dvořáková: UJAK věděla o potížích, studentům to ale zamlčela

- Aktuality autor: pal

Největší česká vysoká soukromá škola Univerzita Jana Amose Komenského (UJAK) věděla o problémech s akreditací pro učitelský i neučitelský obor speciální pedagogika už od loňského podzimu, ale vůbec se tomu nepřizpůsobila a studentům nic neřekla. V pondělí to řekla předsedkyně akreditační komise Vladimíra Dvořáková. 

Podle Vladimíry Dvořákové UJAK své studenty pořádně neinformovala o problémech s akreditací

Podle Vladimíry Dvořákové UJAK své studenty pořádně neinformovala o problémech s akreditací,zdroj: Profimedia.cz

Škola nejprve žádala o prodloužení akreditace pedagogického oboru speciální pedagogika, která ale byla zamítnuta už v září a škola se to dozvěděla v dostatečném předstihu. Přesto to svým studentům nesdělila. Pokud by přitom studenti měli přesné informace o ukončení akreditace svého oboru, mohli včas přejít na jinou vysokou školu.

Škola doplnila všechny potřebné podklady, které po ní komise chtěla, a podala si novou žádost, která se projednávala až v prosinci. Univerzita věřila, že akreditaci přesto získá. "UJAK nepředpokládala, že by k akreditaci nedošlo. Dodali jsme veškeré podklady, jež Akreditační komise vyžadovala - rozvrhy s přehledem vyučujících, k jednotlivým vyučujícím jsme dodali životopisy, které dokládaly jejich odbornost a publikační činnost," uvedl tehdy mluvčí školy Jan Červenka.

Mezitím škola nabrala do pedagogických oborů 900 studentů, kteří si potřebovali doplnit pedagogické vzdělání. Nezajistila pro ně ale odpovídající počet vyučujících a pracoviště pro praxi.  "Úpravy, které UJAK v tomto směru dělal, byly všechny jenom kosmetické, a vlastně mám pocit, že počítal s tím, že právě to množství studentů bude to klíčové, co bude bránit, aby ta akreditace skončila," řekla Dvořáková.

Akreditační komise ale později neprodloužila ani neučitelskou speciální pedagogiku. Na přímluvu ministerstva školství komise na svém dubnovém zasedání prodloužila akreditaci speciální pedagogiky do 30 září. 

Tagy: Česko české školství vzdělání a výchova UJAK

Zdroje: ČTK