Dnes je neděle 5. února 2023., Svátek má Dobromila
Počasí dnes -1°C Oblačno

Dříve klid, teď strach: Občané chodí ven s pistolí, nebo raději vůbec

Dříve klid, teď strach: Občané chodí ven s pistolí, nebo raději vůbec
zdroj: Mediafax

Na první pohled je Jesenice u Rakovníka klasická někdejší středisková obec počátku 21. století. Řada domů neobydlených a viditelně chátrajících, všechny lemující hlavní a jedinou silnici.

Miniaturní park i dopoledne, kdy by měli být ve škole, okupuje parta místních výrostků. Většinou tmavší pleti. Vypadají ale relativně neškodně. Asi nikoho by nenapadlo, že právě v této středočeské obci si občané z obav o vlastní bezpečnost pořizují třeba i pistole. Anebo raději vůbec nevychází z domů.

Uprostřed všedního dne obec vypadá jako po vymření. Vyjma pár dělníků a několika matek na mateřské jsou Romové, zejména ti mladí, téměř jedinými obyvateli, které uprostřed všedního dne na ulici potkáte.

A to je právě problém. Během uplynulých dvou měsíců zde totiž - byť v jiném měřítku než na Šluknovsku-  vyeskalovalo napětí mezi místními starousedlíky a "novými" Romy, kteří se sem začali houfně sestěhovávat z okolních obcí, třeba Tlesek, kde jich žily desítky. A právě v souvislosti s imigrací lidí tmavé pleti začaly problémy i v Jesenici.

Celý článek naleznete na ParlamentniListy.cz.