Dohry ruských voleb: Gratulace z Číny i anulované výsledky

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Ruská volební komise už sečetla téměř většinu hlasů v nedělních prezidentských volbách, které se ziskem 76,76 procent hlasů vyhrál Vladimir Putin. K obhájení prezidentské funkce mu už gratuloval čínský prezident, či hlavy Běloruska a Venezuely. Představitelé západního světa s gratulacemi příliš nepospíchají. Německý ministr zahraničí Heiko Maas v reakci na výsledky označil Rusko za složitého partnera. Volby doprovázela obvinění z podvodů a neregulérností. Komise z těchto důvodů anulovala výsledky v pěti volebních okrscích.

Vladimir Putin jednoznačně ovládl nedělní prezidentské volby

Vladimir Putin jednoznačně ovládl nedělní prezidentské volby,zdroj: Profimedia.cz

Po sečtení téměř všech volebních lístků má 76,67 procenta odevzdaných hlasů a volilo jej přes 55 milionů Rusů, oznámila ústřední volební komise. Komise po sečtení 99,84 procenta lístků také informovala, že volební účast dosáhla 67,4 procenta. To je více než v předchozích prezidentských volbách, kdy přišlo hlasovat 65,25 procenta voličů.

Na druhém místě se daleko za Putinem umístil kandidát komunistů Pavel Grudinin s 11,8 procenta hlasů a na třetím nacionalista Vladimir Žirinovskij, který získal 5,6 procenta hlasů. Na čtvrtém místě skončila kandidátka liberální opozice Xenija Sobčaková s 1,6 procenta hlasů. Další uchazeči dostali jedno procento a méně.

Složitý partner pro Německo i EU

Ke znovuzvolení Putinovi již gratulovali například čínský prezident Si Ťin-pching, běloruský prezident Alexandr Lukašenko, bolivijský prezident Evo Morales a venezuelský prezident Nicolás Maduro, informovala agentura TASS.

Si Ťin-pching, který byl sám v sobotu znovu zvolen do prezidentského úřadu a po změně ústavy bude moci setrvat ve funkci i po vypršení druhého mandátu, vyzdvihl, že čínsko-ruské vztahy "jsou nyní lepší než kdykoli dříve". Moskva a Peking, stálí členové Rady bezpečnosti, často zaujímají stejnou pozici, například ohledně Sýrie či KLDR, odlišnou od stanoviska západních zemí, připomíná agentura AFP.

Nový německý ministr zahraničí Heiko Maas v označil Rusko s Putinem v čele za složitého partnera. Zároveň zpochybnil spravedlivost hlasování, napsala agentura Reuters. Maas také řekl, že Evropská unie musí pokračovat v dialogu s Ruskem, navzdory řadě problémů.

"Výsledek voleb v Rusku pro nás nebyl překvapivý, stejně jako okolnosti hlasování. Z našeho pohledu nelze hovořit o zcela spravedlivé politické soutěži," řekl Maas novinářům v Bruselu, kam dorazil na schůzku šéfů diplomacií EU.

"Rusko zůstane složitým partnerem. Ale Rusko bude také zapotřebí při řešení velkých mezinárodních konfliktů, takže chceme pokračovat v dialogu," dodal.

Výsledky platí i přes dílčí podvody

Ruská volební komise anulovala výsledky nedělních prezidentských voleb v pěti okrscích, kde prošetřuje údajné neregulérnosti jako vhazování více lístků jednou osobou do urny. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na předsedkyni volební komise Ellu Pamfilovovou.

Opozice v neděli upozornila na četné případy volebních nesrovnalostí a podvodů. Kromě vhazování několika volebních lístků jedním hlasujícím, které bylo v některých případech zachycené i na video a zveřejněné na internetu, poukázali kritici také na to, že státní instituce a podniky nutily voliče hlasovat pod pohrůžkou sankcí.

Volební komise ale tvrdí, že nezaznamenala porušení volebních pravidel, které by výsledek hlasování jakkoli ovlivnilo.

Komise prý také neregistruje žádné závažné stížnosti na neregulérnost hlasování. Stížností bylo prý tentokrát "přinejmenším dvakrát méně než při posledních volbách" v roce 2012.

Pamfilovová rovněž popřela zvěsti o tom, že na některých místech byli pozorovatelé vykázáni z volebních místností, či že byli dokonce napadeni.

Tagy: Rusko zahraničí ruský prezident prezidenské volby

Zdroje: ČTK