Do Ruska prchlo přes 400 ukrajinských vojáků. Došly jim náboje

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 4. 8. 2014 14:30) - Aktuality autor: Šárka Novotná

Ukrajinsko-ruské hranice v noci na pondělí přešly více jak čtyři stovky příslušníků ukrajinských ozbrojených složek, kteří v Rusku požádali o azyl. Oznámila to ruská agentura ITAR-TASS s odvoláním na mluvčího pohraniční služby v ruské Rostovské oblasti. Část vojáků se nakonec vrátila zpátky na Ukrajinu. 

Ukrajinští vojáci v obrněném voze (Ilustrační foto)

Ukrajinští vojáci v obrněném voze (Ilustrační foto),zdroj: Isifa.com

"V noci se 438 příslušníků ukrajinských ozbrojených složek obrátilo na ruské pohraničníky s žádostí o uprchlický azyl," uvedl mluvčí ruské pohraniční stráže Vasilij Malajev. "Z rozhodnutí ruské pohraniční služby byl otevřen humanitární koridor, jímž osoby žádající o azyl na území Ruska přešly," dodal s tím, že kromě příslušníků ukrajinské armády prý na ruskou stranu přeběhlo také 164 ukrajinských pohraničníků. 

Velení ukrajinské armády v reakci na informace z Ruska oznámilo, že hranice do Ruska přešla část příslušníků 72. ukrajinské motorizované brigády. Důvodem prý byla skutečnost, že vojákům po přestřelce se vzbouřenci došla munice. 

"Vojáci z brigády se rozdělili na dvě skupiny. Jedna prorazila obklíčení teroristů a druhá jejich postup kryla palbou. Přitom jedné z jednotek došly náboje. Bojová technika byla poškozena a vojáci se museli uchýlit na ruský pohraniční přechod. Jejich počet se zjišťuje," uvedla tisková služba ukrajinského velení. 

Desítky ukrajinských vojáků se již vrátily zpět do svých posádek, informovala později ukrajinská i ruská média. Provizorní stanový tábor na ruské straně hranic opustilo 180 příslušníků ukrajinských ozbrojených sil. Ostatní se podle agentury ITAR-TASS o svých budoucích krocích dosud nerozhodli. 

Hraniční incident dnes komentoval ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Přechod hranice podle něj svědčí o "neudržitelnosti příkazů ukrajinské armády, která vojáky nutí bojovat proti vlastnímu národu". Ruské úřady už několikrát v minulosti pomáhaly ukrajinským vojákům, poskytovaly jim lékařskou pomoc, ale nikoho na ruském území nezadržovaly. "Ti z nich, kdo se vrátili na Ukrajinu, byli obviněni z dezerce a postaveni před soud," řekl Lavrov. 

Podle ruských médií byli ukrajinští vojáci dojati péčí, které se jim na ruské straně hranic dostalo. "Umyli nás a oblékli," citoval v reportáži jednoho z Ukrajinců ruský prokremelský bulvár Life News. "Na Ukrajině jim tvrdili, že sousední země je agresor. Teď se přesvědčili o opaku," uvedl server. 

Tagy: Rusko armáda vojáci Ukrajina ukrajinská krize rusko-ukrajinská

Zdroje: ČTK