Hroznýš visel z okna na libereckém sídlišti. Hasiči zaimprovizovali s dopravním kuželem

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Hroznýš královský o délce dva metry visící z okna panelového domu v pondělí vystrašil obyvatele sídliště Rochlice, v němž žije desetina občanů z Liberce. Zasahující jednotka hasičů ale u sebe neměla odchytávací tyč, tak museli použít kužel na řízení dopravy, aby hada dostali zpět do bytu.

Hroznýš (ilustrační foto)

Hroznýš (ilustrační foto),zdroj: isifa/MAFRA/PETR TOPIČ

"Pro nás to byl hodně netradiční zásah. Jsme sice voláni k hadům, ale to bývá u rodinných domů, když se dostane had na zahradu a majitelé se vyděsí. Obvykle se z toho vyklube užovka, jako třeba před dvěma lety, kdy měl lézt po zahradě na Semilsku asi dvoumetrový zelený had," uvedla krajská mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová.

V husté zástavbě se podle ní s hadem setkávají málokdy, obzvláště se škrtičem. V pondělí hasiči viděli dokonce čtyři. Nestačilo, že hada strčili do místnosti, ale museli za ním vlézt do bytu a tam viděli další tři hroznýše. "Jinak to nešlo. Zvenčí nebylo možné uzavřít okna, aby had znovu neutekl. Pozavírali proto okna zevnitř a byt opustili přes balkónové dveře, které ještě zalepili páskou," dodala Štrauchová. 

Podle ní hasiči vědí, jak se chovat v přítomnosti nebezpečných hadů. "Zásahů se zvířaty máme poměrně hodně. Hasiči podstupují kurzy, na kterých se učí, jak se k nim chovat a jak s nimi navazovat kontakty," dodala. Ani setkání s hroznýšem nebylo pro hasiče z Libereckého kraje první, například před deseti lety jednoho odchytli v Českém ráji. 

Hasiči kvůli zvířatům zasahují často

Hasiči pomáhají v Libereckém kraji zvířatům v nouzi často. Před několika dny zachraňovali krávu nedaleko Provodína na Českolipsku, která zapadla až po krk do částečně vyschlého rybníka. Techniku k ní hasiči dostat nemohli, zvíře muselo vytáhnout s pomocí lana osm chlapů.

Na začátku léta pomohli v Turnově třem jezevcům, kteří uvízli v 1,5 metru hluboké skruži. Největší z nich, zřejmě matka, se ale nechtěla dát chytit. "Jakmile zjistila, že jde z oka vyvléknout hlavu, při dalších pokusech ryla čumákem v zemi, aby ji odchytávací tyč nešla nasadit," líčila Štrauchová. Po několika minutách ale hasiči dostali ven i jezevčí mámu. 

Poměrně často pomáhají hasiči koním. Složitý zásah absolvovali v květnu v části obce Filipka u Oldřichova v Hájích na Liberecku, kde kobyla v lese uklouzla a spadla mezi obrovské balvany. Kvůli záchraně zvířete museli hasiči uříznout strom, přes který sestrojili důmyslný kladkostroj. 

S žádostí o pomoc se na hasiče obracejí i majitelé čtyřnohých mazlíčků. Například na konci června zachraňovali v Klokočských skalách kokršpaněla, který po pádu uvízl v proláklině asi patnáct metrů nad zemí. 

Nezvyklé zásahy spojené se zvířaty zažívají i policisté. Před několika dny si je na pomoc zavolaly dvě starší obyvatelky domu v Poniklé na Semilsku, které vyděsila kuna. Zvíře odmítalo chalupu opustit a policistům trvalo asi dvacet minut, než ji z domu vystrnadili.

Tagy: hasiči zvíře had odchyt zvířat

Zdroje: ČTK