Experti na místě sestřeleného boeingu přerušili vyšetřování kvůli bezpečnosti

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Více než stovka zahraničních expertů z vyšetřovacího týmu v pondělí opět dorazila k východoukrajinské obci Hrabove, kde má i nadále pokračovat průzkum trosek malajsijského boeingu. K plnění svých úkolů ale experti nepřistoupili, čekají na vyhodnocení bezpečnostní situace. Oznámila to ve Vídni v tiskové zprávě Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). 

Trosky malajsijského Boeingu 777, který se zřítil na východě Ukrajiny

Trosky malajsijského Boeingu 777, který se zřítil na východě Ukrajiny,zdroj: Isifa.com

"Mají před sebou dlouhý den intenzivní práce," uvedla OBSE. Více než sto vyšetřovatelů a expertů doprovází osm členů mise OBSE. Mezinárodní tým má na místě katastrofy pracovat už čtvrtý den. Tragédii nepřežilo všech 298 lidí na palubě. 

Podle pozdější zprávy mise OBSE se ale práce na místě katastrofy zatím zastavily, protože vedení skupiny expertů čeká na vyhodnocení bezpečnostní situace. Další informace vídeňské vedení OBSE neposkytlo. 

Podle ukrajinských médií proti týmu expertů o 124 lidech nedaleko místa pádu letadla zakročila jednotka separatistů. Kolona osmnácti vozidel se musela zastavit, vedení mezinárodního týmu začalo s ozbrojenci vyjednávat. Vyšetřovatelé měli v pondělí v úmyslu prozkoumat dvě lokality ležící západně od místa dopadu největších trosek. 

V prvních dnech po sestřelení letadla bylo nalezeno kolem 200 mrtvých těl, která byla přepravena z Ukrajiny do Nizozemska, kde probíhá jejich postupná identifikace. Proces podle nizozemských expertů může trvat dlouhé týdny. Panují navíc obavy, že v místě katastrofy mohou být roztroušeny pozůstatky ještě 80 obětí. 

Situaci v místě pádu letadla dlouho komplikovaly intenzivní boje, které blokovaly příjezd mezinárodního týmu. V posledních dnech se podle ukrajinských médií v bezprostředním okolí Hrabove nebojuje, i když vzdálené exploze jsou stále kulisou práce vyšetřovatelů.

Tagy: východní Ukrajina sestřelené letadlo malajsijský boeing

Zdroje: ČTK