Digitální detox: Vypněte počítač, odpojte modem, zahoďte telefon

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Necítíte se čím dál zahlcenější informacemi, které na vás útočí, ať už se pohnete kamkoli? Když už nesedíte u počítače a máte vypnutou televizi, ještě je tu všudepřítomný telefon. Sem tam si někdo řekne "dost" a udělá si digitální detox. Můžete si z nich vzít příklad...

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Detoxová večeře

Před Vánocemi přišel německý telekomunikační gigant Deutsche Telekom s výzvou, aby si zákazníci dopřáli detoxové svátky, kdy si rodina sedne kolem stolu a všichni budou mít vypnuté nebo schované mobilní telefony, tablety, laptopy - i televizi. V rámci tohoto trendu Deutsche Telekom apeloval na své zaměstnance, aby omezili online aktivitu, a přestali po večerech, o víkendech i v dalších volných dnech odesílat služební e-maily. Zaměstnanci tak mají šanci si odpočinout - a uvědomit si, že nejsou v práci.

Detoxový brunch 

Obyvatelé švýcarské Ženevy dostali v loňském roce možnost zúčastnit se detoxové pozdní snídaně, kterou zorganizovala místní organizace Made with Love a která se konala v restauraci, jež nemá WiFi připojení. K pozdní snídani hrála živá hudba, děti si mohly hrát v improvizovaných jeslích a školce, a k dispozici byl hlídaný salonek, kam si mohli hosté odložit mobilní telefon a další technická zařízení.

Pokud někdo z hostů sáhl po mobilu, dočkal se od organizátorů hravého varování, že je "závislák", a výzvy, aby dodržoval pravidla. Cílem organizace Made with Love bylo obyvatele více stmelit a dostat je pryč od rušivých vlivů moderních technologií.

Zablokujte web

Pokud hledáte neprůstřelný, byť poněkud radikální způsob, jak omezit své užívání internetu, pak v Bělorusku narozený americký spisovatel a přednášející Jevgenij Morozov má možná tu správnou odpověď. Morozov se ve svých přednáškách i psaní specializuje na nebezpečí moderních technologií a v minulosti o nich přednášel jak na Stanfordově, tak na Georgetownské univerzitě.

Aby mohl strávit více času psaním a čtením, koupil si laptop se snadno vyjmutelnou WiFi kartou, aby mimo domov nemohl surfovat po internetu. Ale tam se Morozov nezastavil. Protože má doma kabelové připojení, koupil si také sejf s kombinačním zámkem a časovačem, takže do něj může zamknout svůj router a telefon na tak dlouhou dobu, jak chce zůstat offline. Pro ty, kdo by ho chtěli napodobit, doporučuje dovnitř sejfu zamknout i šroubováky, aby člověk nepropadl netrpělivosti a touze přední panel sejfu jednoduše odšroubovat.

Aplikacemi proti internetu

Může se zdát kontraproduktivní stahovat si aplikace, aby se člověk přiměl odstřihnout od internetu, avšak aplikace začínající firmy Freedom ze severokarolínského Durhamu dokazuje, že by to mohlo fungovat. Její aplikace - dostupná pro Mac, Windows, Android a iOS — umožňuje uživatelům zablokovat si přístup na konkrétní internetové stránky, anebo si úplně odříznout přístup na internet. Verze, kterou je možné stáhnout si zdarma, nabízí jen blokování jednoho zařízení - tedy chytrého telefonu, tabletu nebo laptopu - a pěti internetových stránek.

Ale Freedom nabízí i placené balíčky s neomezenými možnostmi blokování. Podobné služby nabízejí i další společnosti a firmy. Například nová aplikace pro iPhony nazvaná Moment pomáhá uživateli se sledováním jeho chytrého telefonu. Po stažení se majitele zeptá na jeho limity používání, a pak zmizí. Objeví se jen ve chvíli, kdy uživatel vlastní nastavené limity překročí.

Horské závětří

Pohoří Dolomity v severní Itálii bylo dlouho oblíbenou destinací pro turisty toužící po čerstvém horském vzduchu a úniku od rušného městského života. A údolí Mis, které je branou do Dolomit v severovýchodní oblasti Veneto, se místní úřady rozhodly propagovat jako místo digitálního detoxu v prostředí malebných jezer, vodopádů a hor. Místní obchodní komora vybrala několik "detoxoých procházek" pro turisty, kteří se chtějí odstřihnout od internetu a jen šplhat po vrcholcích a kaňonech údolí.

Tagy: zahraničí domácí zdraví a životní styl média a internet informační technologie

Zdroje: ČTK,Worldcrunch