Dnes je středa 8. února 2023., Svátek má Milada
Počasí dnes 0°C Skoro jasno

Bezpečnost místo soukromí: Google a další se derou do vašeho obýváku

Bezpečnost místo soukromí: Google a další se derou do vašeho obýváku
Na záběry z vaší inteligentní domácí kamery se můžete podívat odkudkoliv přes internet | zdroj: tisková zpráva

Google i další firmy pracují na nových bezpečnostních systémech, které využívají neustálé připojení k internetu a prvky umělé inteligence, aby dokonale zabezpečily váš domov. Jenže čím za to zaplatíme?

Když Google před časem koupil Nest, výrobce stejnojmenného chytrého termostatu, potvrdil tak, že záběr této firmy se během příštích let neskutečně rozšířil. Google chce proniknout do našich domovů i jinudy než jen přes obrazovky počítačů a chytrých telefonů.

V polovině loňského roku představil Google další nový produkt - bezpečnostní kameru Nest Cam. Chytré malé zařízení dokáže snímat vaši domácnost v širokoúhlém (130°) HD rozlišení, zoomovat, pustit vám tento obraz do mobilu kdekoliv jste, ale také přenášet do místnosti hlas! Takže skrze tuhle chytrou kamerku můžete třeba mluvit na svého psa, kterého jste nechali doma.

Více bezpečí, méně soukromí

Ale to není všechno. Když si za 10 dolarů měsíčně zaplatíte službu Nest Aware, budete mít kdykoliv k dispozici záznam toho, co se u vás dělo v posledních dnech nebo týdnech. Navíc si můžete v obraze vytyčit speciální "zóny aktivity", na které se zaměří chytré cloudové algoritmy. S tím pochopitelně souvisí i to, že kamerka je velice chytrá. Dokáže rozlišit pohybující se stín venkovní větve od stínu zloděje nebo zvuk tříštícího se skla v okně od neustálého ruchu ulice.

Kamerka také umí chytře spolupracovat s původním termostatem Nest a protipožárním hlásičem Nest Protect. Prozatím Nest Cam nedokáže rozpoznávat obličeje, což už dnes některé konkurenční produkty svedou (Simplicam, Angee). Googlu ale nejspíš nebude dlouho trvat, než tuto možnost přidá, vždyť podobné algoritmy již využívá v mnoha svých dalších službách jako třeba Google Photos.

Koukat se chtějí i Češi

Jedním z konkurentů bezpečnostní Nest Cam je nadějný český start-up jménem Angee. V jeho zařízení jsou ukryté kamerka (dokáže se otáčet o 360°) a chytré bezpečnostní algoritmy, které mají stejně jako v případě Nest Cam za úkol hlídat vaši domácnost.

Tvůrci Angee vybrali na vývoj svého projektu miliony skrze Kickstarter i IndieGogo a v současné době jednají v Číně o začátku sériové výroby. Do budoucna by pak chtěli projekt posunout více směrem k inteligentnímu osobnímu asistentovi.

 

Zkuste se na video nad tímhle odstavcem vydržet dívat déle než 40 vteřin. Běhá vám z toho tak trochu mráz po zádech? Možná za to může ten podivný chlapík v černém (Max Rattner, viceprezident prodejů v Angee). Spíš je to ale tím, s jakou lehkostí se nám giganti typu Google i start-upy, jako je Angee, snaží prodat zařízení, která doma dokážou sledovat každý náš krok. A nejen náš, ale i celé naší rodiny.

Není tajemstvím, že díky technologiím tzv. "deep learningu" (vyspělým neurálním sítím) dnes už umělá inteligence umí analyzovat chování a činnost lidí na fotografiích, případně videu. A v budoucnu toho dokáže ještě mnohem víc.

Těžko pochybovat o tom, že Google nebude využívat záznamy z domácností Nest Cam k tomu, aby analyzoval vzorce jejich chování, používané produkty a služby, a tyto informace, třebaže nějakým způsobem anonymizované, pak nevyužije ke svým marketingovým potřebám. České Angee řeší problém natáčení, když je někdo doma, nepříliš elegantně, ale účinně tak, že kamerku otočí směrem ke zdi.

Kamery venku, kamery doma

Říká se, že člověk se nejsnáze vzdá vlastního soukromí, když věří, že to zvýší jeho bezpečnost. Dobře je to vidět v centrech velkých metropolí, kde je kamera ukryta doslova na každém kroku.

Lidé se dnes ale obecně vzdávají svého soukromí s překvapivou lehkostí, což dobře ilustruje jejich chování na Facebooku a na internetu obecně. I ta nejbanálnější akce na sociálních sítích pomáhá chytrým vnitřním algoritmům vytvořit o vás lepší obrázek.

Podobná data od stovek milionů lidí už jsou pak doslova zlatý důl. Toho, o jak cenné informace jde, si už dnes všímá i Evropská unie, která nedávno nařídila, aby tato data zůstávala na evropském kontinentu. Facebook, Google i mnohé další internetové firmy totiž pocházejí převážně z USA a na evropských zákaznících díky tomu profitují.

Vždycky je to tedy "něco za něco" a výjimkou nejsou ani nové chytré bezpečnostní systémy.

Autor je redaktorem webu hybrid.cz

Zdroje:
Vlastní