Demokratických 100 procent. Z Nazarbajeva bude věčný prezident

- Aktuality autor: pal

Kazašský prezident Nursultan Nazarbajev už popáté obhájil svůj úřad. V nedělních volbách získal podle volební komise 97,7 procenta hlasů. Mezinárodní pozorovatelé ale volby v Kazachstánu nepovažují za demokratické. Současný prezident vládne zemi už od roku 1991. 

Prezident Nursultan Nazarbajev je u moci od roku 1991

Prezident Nursultan Nazarbajev je u moci od roku 1991,zdroj: Profimedia.cz

Volební účast dosahovala podle údajů volební komise 95,1 procenta. Výsledek voleb se v podstatě očekával. Minule dostal Nazarbajev 96 procent hlasů. 

Mezinárodní společenství ale volby v Kazachstánu za demokratické nepovažuje. Pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) je označují za zmanipulované. Kazašská opozice v podstatě neexistuje a voliči tak dostali "na výběr" pouze z několika málo kandidátů. "Zvolený prezident a jeho politická strana ovládají kazašskou politiku a důvěryhodná opozice v zemi není," uvedla Cornelia Jonkerová z OBSE.

Kromě mezinárodních organizací volby v Kazachstánu sledovali i pozorovatelé ze Společenství nezávislých států v čele s Moskvou, kteří naopak tradičně tvrdí, že volby byly demokratické a přesně podle kazašských zákonů.

Za současným prezidentem skončili na dalších místech komunistický kandidát Turgun Syzdykov a odborářský boss Abilgazi Kusainov. Oba jsou ovšem Nazarbajevovi stoupenci.

Paradoxní je, že někteří západní podnikatelé vítají znovuzvolení kazašského prezidenta. Nazarbajev je totiž podle nich zárukou stability. Kazachstán přitom udržuje velmi dobré přátelské vztahy nejen s Ruskem a Čínou, ale i se Spojenými státy a s EU. 

Tagy: totalitní režim prezidentské volby Kázachstán lidská práva

Zdroje: ČTK