Přijetí eura zůstává jen v rovině debat. Alespoň prozatím

- Aktuality autor: pal

Vláda chce stanovit konkrétní termín přijetí eura do roku 2020. Zároveň ale v pondělí odložila jednání o tzv. konvergenčním programu, který je zásadním dokumentem pro přijetí jednotné evropské měny. Kabinet se ale dohodl na iniciaci celonárodní diskuze o zavedení jednotné měny. 

Ilustrační snímek: Někteří čeští politici chtějí o euru rozhodnout do roku 2020

Ilustrační snímek: Někteří čeští politici chtějí o euru rozhodnout do roku 2020,zdroj: ThinkStock

Kabinet v konvergenčním programu popisuje budoucí vývoj veřejných financí pro následující léta. Podle aktualizovaného programu by měl deficit veřejného rozpočtu klesat až na 0,6 procenta HDP v roce 2018, což by splnilo požadavky EU. Podmínkou pro přijetí eura je totiž to, aby se deficit pohyboval pod třemi procenty HDP.

Koncepce české politiky v EU, kterou v pondělí schválila vláda, přitom počítá s tím, že by mělo být do pěti let jasné, kdy se v Česku začne platit eurem. Jednou ze schválených priorit, o které se kabinet v nové koncepci opírá, je celonárodní diskuse o vstupu země do eurozóny.

"Vláda chce debatu rozvířit tak, abychom nejpozději v roce 2020 mohli udělat to politické rozhodnutí. Bude-li to možné dřív, tak dřív, ale v roce 2020 bychom měli mít jasno," řekl státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza (ČSSD).

Vláda ovšem v pondělí také schválila zprávu o vývoji státního rozpočtu, který poněkud krotí optimistické předpovědi z konvergenčního programu. Na celý letošní rok počítá se schodkem 100 miliard korun.

Současná koalice je ve schvalování termínu pro přijetí eura nejednotná. Jedinou vládní stranou, která chce euro přijmout do roku 2020 je tak pouze ČSSD, ostatní její koaliční partneři jsou ve stanovení konkrétního termínu vstupu Česka do eurozóny zatím opatrné. Podle prezidenta Miloše Zemana, který je horlivým zastáncem společné evropské měny, by Česko mohlo euro do tří let přijmout.  

Tagy: Euro Česko eurozóna Evropská unie státní rozpočet

Zdroje: ČTK