Kazachstán posílá vůdce opozice na 7,5 let do vezění

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Soud v kazašském městě Aktau dnes poslal na sedm a půl roku do vězení vůdce opoziční strany Vpřed! (Alga!) Vladimira Kozlova.

Za vinu mu klade podněcování nepokojů v západokazašském městě Džanaödzenu, kde loni v prosinci při srážkách s policií zahynulo šestnáct lidí a desítky dalších byly zraněny. Dva Kozlovovi spolupracovníci byli odsouzeni k podmínečným trestům. 

Kozlov, jehož straně kazašské úřady opakovaně upírají registraci, byl zadržen nedlouho po incidentu v Džanaödzenu. Měl údajně rozšiřovat politické letáky mezi dělníky místních ropných vrtů, jejichž nespokojenost s pracovními podmínkami a výší platů nepokoje vyvolala. Celkem bylo obviněno 37 lidí včetně několika policistů, kteří podle očitých svědků postupovali při potlačování protestu s mimořádnou tvrdostí a několik lidí ubili k smrti. 

Kozlov na rozdíl od většiny obviněných svou vinu neuznal. V procesu, který byl přístupný veřejnosti a médiím, označil proces za politický a zdůraznil, že nepokoje, za které je souzen, vyvolala obecná nespokojenst obyvatel se situací v zemi. 

Odsouzeni byli i odborový předák a opoziční aktivista

Spolu s Kozlovem byli souzeni místní odborový předák Akžanat Aminov a opoziční aktivista Serik Sapargali. Byli odsouzeni k pěti respektive čtyřem letům vězení, ale soud přihlédl k údajně projevené lítosti a tresty jim podmínečně odložil. 

V jiném procesu byli už dříve odsouzeni vedoucí funkcionáři džanaödzenské radnice, kteří podle soudců zanedbávali realizaci sociálních programů a nestarali se dostatečně o pracovní podmínky dělníků. Starosta města Orak Sarbopejev dostal desetiletý nepodmíněný trest a přišel o veškerý majetek.

Tagy: diktatura opozice puc cenzura totalitní režim Kázachstán

Zdroje: ČTK