Na uprchlíky letos dáme až miliardu eur, vzkazuje Řím do Bruselu

- Aktuality autor: pal

Itálie znovu připomíná Bruselu, že ji vlna uprchlíků především z afrických zemí stojí horentní částky. Letos na utečence bude muset věnovat ze státní kasy až miliardu eur, což je o 400 milionů víc než loni, jak v pondělí oznámil italské ministerstvo vnitra. Počet žádostí o azyl se neustále zvyšuje. 

Ilustrační foto: Se stoupajícím počtem ilegálních uprchlíků samozřejmě stoupají i náklady na jejich péči

Ilustrační foto: Se stoupajícím počtem ilegálních uprchlíků samozřejmě stoupají i náklady na jejich péči,zdroj: ThinkStock

Kvůli konfliktům v severní Africe a na Blízkém východě se počet nelegálních přistěhovalců, kteří míří do Evropy, rapidně zvýšil. V italských uprchlických táborech je nyní asi 81 tisíc lidí a 65 tisíc z nich čeká na vyřízení žádosti o azyl.

Podle italských úřadů stojí péče o běžence asi 40 eur na den. Mnohem dražší jsou náklady na vyřizování žádostí o azyl. V Itálii už jednotlivé žádosti přezkoumává 40 komisí. Na vyřízení jedné žádosti mají mít přitom 90 dní, ale kvůli velkému počtu žadatelů se tato lhůta stejně nedodržuje. "Kdo dnes podá žádost o azyl, nedostane odpověď dřív, než v roce 2016," říká Valentina Brinisová z organizace pečující o přistěhovalce.

Italové letos obdrželi 12 720 žádostí o azyl a jen šest tisíc z nich odmítli. Nejvíce zamítnutých žádostí pocházelo od uprchlíků z Pákistánu, Nigérie a Senegalu, kde aktuálně není žádný válečný konflikt. Jde tedy o lidi, kteří z těchto zemí prchají z ekonomických důvodů. 

Tagy: Itálie Evropská unie afričtí uprchlíci populace a společnost

Zdroje: ČTK